Na největší mělnické škole tělocvik baví nejspíš úplně každého. Většinu dětí má totiž v tělocvičně na starosti učitelka Jiřina Liptáková, která sportem doslova žije.

Je zábavná, má pochopení a připravuje pro nás sportovní soutěže. Těmito slovy oblíbenou kantorku hodnotí její žáci, kteří ji nominovali do šestého ročníku ankety Mělnického deníku Hvězda za katedrou 2014.

„Nejdříve jsem netušila, že mě nominovali, ale udělali mi tím velkou radost. Na jakém místě skončím, na tom až tak nezáleží,“ říká Jiřina Liptáková, která nyní patří mezi šest nejoblíbenějších učitelů mělnického regionu.

O tom, že školáci z Matiegky brali nominaci své tělocvikářky opravdu vážně, svědčí i způsob, jakým postupovali. Ve třídách každý dostal lísteček, na který napsal jméno svého oblíbeného učitele. A to, které se na lístečkách objevovalo nejčastěji, patřilo právě Jiřině Liptákové.

Děti si získává přátelským přístupem. „Křikem člověk nic nezmůže. Některé děti mám vlastně od druhé třídy až do devítky, takže se navzájem dobře známe. Vím, jak na ně mám reagovat,“ líčí tělocvikářka, která se sportu věnuje už odmala.

Najdou se ovšem i děti, kterým cvičení příliš nejde. I ty je podle Jiřiny Liptákové potřeba pochopit a najít si k nim cestu. „Ve třídách jsou i hyperaktivní děti, dyslektici nebo třeba dysgrafici. I když se to na první pohled nezdá, s tělocvikem mívají problémy, protože jsou méně obratní. Nikdy jsem jim ale za to, že jim něco nejde, nenadávala,“ připomíná učitelka se silným fanklubem.

Její přístup k dětem často nese své ovoce. „I ti, kterým tělocvik zrovna nejlépe nejde, se do toho nakonec zapálí a najednou zjistí, že je to docela fajn. A to mě moc těší.“

Jiřina Liptáková se už odmala závodně věnovala plavání, hrála házenou, basket a dařilo si jí i v atletice. Nebránila se dokonce ani fotbalu. „Byla jsem spíš jako kluk,“ směje se tělocvikářka, která je vděčná svým učitelům. Ráda vzpomíná především na učitele Václava Zejdu. „Díky tomu, že mě bral často na různé sportovní soutěže, vzbudil ve mě o tělocvik velký zájem. A já se v tom nyní snažím pokračovat. Přitáhnout děti ke sportu, aby je bavil stejně tak, jako mě,“ líčí Jiřina Liptáková, která ve škole v Pražské ulici učí už patnáctý rok.

Její bývalí žáci se za svou učitelkou dokonce vracejí. Pochlubí se se svými sportovními úspěchy nebo ji požádají o pomoc.

„Několikrát se už stalo, že můj bývalý žák, který se chystal jít k policii, mě přišel poprosit, jestli bych mu nepomohla s přípravou na fyzické testy. To je pro mě to největší ocenění,“ vypráví mělnická adeptka na titul Hvězda za katedrou 2014.

Vedle osmnácti hodin tělocviku týdně se Jiřina Liptáková dětem věnuje i při odpoledních sportovkách, které ve škole vede.