Na celodenní akci Sportem pro život, kterou pořádá neratovická trenérka a cvičitelka Mirka Dobsová, si budou moci návštěvníci nejen zacvičit, ale také si prohlédnout výstavu dětských obrázků se sportovní tématikou, zhlédnout ukázku orientálních tanců, karate nebo třeba práce policistů a městských strážníků. Na děti pak čeká diskotéka, tvořivé dílničky a večer lampionový průvod městem.

Každý příchozí, který bude ochotný zaplatit jakékoli vstupné, navíc přispěje na dobrou věc. Akce se totiž koná pod záštitou občanského sdružení Skutky naděje, které pomáhá dětem s onkologickými nemocemi.

Kde se vzal nápad uspořádat v Neratovicích charitativní sportovní akci?
Vymyslela jsem si to, protože se sama účastním různých charitativních běhů, jako jsou třeba Běhy naděje, dříve Běhy Terryho Foxe. Letos na jaře jsem byla na takové akci ve Vysočanech, kterou pořádala moje známá, a hrozně mě mrzelo, že přišlo málo lidí. Současně s tím se totiž na jiném místě v Praze konal běh pod záštitou jedné miss a všichni šli raději tam. Nebyla to žádná charita, ale dávali tam pivo zdarma…

To byl zlomový moment?
To a skutečnost, že když jsem stála ve frontě na zaplacení dobrovolného startovného, přede mnou byla šestičlenná rodina a do kasičky vhodila dvacet korun. Bylo to skoro až úsměvné… Když si vezmu, jak dneska letí různé sparťanské a gladiátorské běhy, kde je startovné v řádu stovek až tisíců, ale jak jde o charitu, je lidem zatěžko dát třeba alespoň tu dvacku za každého, kdo se účastní… Právě tehdy jsem si řekla, že bych mohla nějakou akci udělat v Neratovicích. Jsem tu doma a celý život žiju sportem, takže bylo jasné, že to bude něco se sportovní tématikou.

Nicméně běhat se nebude…
Nebude, protože běhy se musí nahlásit rok předem a jejich organizace je dost komplikovaná. Ne snad, že by to, co jsem si nakonec vymyslela, bylo snadné.

Hodně byrokracie?
Ano, kolem jakékoliv veřejné sbírky je neskutečná spousta papírování. Navíc v Neratovicích se nikdy nic podobného nekonalo, takže mnohdy ani sami úředníci nevěděli, co vlastně dělat. Trvalo mi dva měsíce, než jsem všechno oběhala a zařídila veškerá povolení. Skoro jsem nespala a chvílemi se mi chtělo až brečet, bála jsem se, že nestihnu všechny zákonem stanovené termíny.

Přesto vás to neodradilo.
Ne. Dokonce ani když se všichni divili, proč do toho jdu, že to zatím každý vzdal, neustoupila jsem.

Vy jste hodně aktivní člověk. Pracujete ve fitcentru, doma máte dvě malé děti, ve volném čase sportujete. A teď ještě dáváte dohromady charitativní akci. Jak to všechno zvládáte? Máte vůbec čas na odpočinek?
Odmalička jsem byla zvyklá sportovat, závodně jsem plavala a hrála volejbal. Příští týden třeba odjíždím s lidmi z práce na sportovní víkend, následující víkend jdu na šestihodinový maraton na kole, a pak mě čeká operace nohy, kterou už pár let oddaluji. Doktoři mi říkali, že by to chtělo tak měsíc bez zátěže, já myslím, že vydržím maximálně týden.

Co na tuhle vaší možná až hyperaktivitu říká rodina?
Obě moje holky jsou také aktivní, chodí na karate a na plavání. A manžel zrovna tak. Snad jenom když mě jednou za čas popadne myšlenka, že se nudím a že bych se měla angažovat ještě v něčem dalším, to pak hodně často slýchám, že si nedám říct.

Vraťme se ještě na skok k zítřejšímu dni. Ve společenském domě budou k vidění ukázky různých sportů a lidé i děti si tam budou moci také sami zacvičit. Jak to ale konkrétně bude s tou charitou?
Budeme vybírat dobrovolné vstupné a všechny peníze, které vybereme, poputují na konto sdružení Skutky naděje. To pak dá na konci roku všechny sbírky dohromady a vybrané peníze přerozdělí organizacím, které se specializují na léčbu onkologických onemocnění u dětí nebo na výzkum léčby rakoviny.

Ani to ale stále není všechno…
Není. Budou tam také dva informační stánky, kde se lidé budou moci seznámit s organizacemi Dobrý anděl a Daruj život. První se snaží pomáhat rodičům, kteří se doma starají o své vážně nemocné děti, nemohou proto chodit do práce a hrozí jim finanční potíže. Druhá z organizací se pak zaměřuje na dárcovství kostní dřeně a krvetvorných buněk.

VIZITKA
Mirka Dobsová pochází z Neratovic, kde žije celý život. V mládí závodně plavala a hrála volejbal. Poté, co se stala maminkou, se přeorientovala na spinning a další fitness sporty, jejichž trénováním se dnes živí. Má dvě dcery, čtyřletou a sedmiletou.

PROGRAM AKCE SPORTEM PRO ŽIVOT

9.00 až 12.00 – dětský bazárek
10.00 až 14.00 – výroba lampionů a lucerniček s Nízkoprahovým centrem Neratovice
14.00 až 15.00 – dětská diskotéka, vystoupení Evy Procházkové s orientálními tanci a SK All 4 Dance Neratovice
15.10 – vystoupení oddílu karate SK Shotokan Neratovice, ukázka práce Policie ČR
15.30 – dětská zumba s Andy
16.05 – zumba s Míšou
16.35 – ukázka jumpboxingu
16.50 – bodystyling s Terkou
17.25 – piloxing s Míšou
18.00 – lampionový průvod městem, na závěr pak žonglérské vystoupení s ohněm od žongléra ze skupiny Firelovers
Po celou dobu bude k vidění výstava obrázků se sportovní tématikou od školáků a předškoláků, a také stánky dvou charitativních organizací, městských strážníků a Policie ČR.