Víceúčelové hřiště na kralupském sídlišti Cukrovar by mělo během letních prázdnin úplně zmizet. Podle místostarosty Kralup nad Vltavou Libora Lesáka je po loňských povodních, které ve městě napáchaly mnohamilionové škody, nepoužitelné. Sportovní areál z osmdesátých let minulého století totiž zničila spodní voda.

„Hřiště, které je postavené na základech bývalé zástavby, se vlivem podzemní vody celé propadlo. A to do původních sklepů," uvedl Libor Lesák a doplnil, že město připravuje výběrové řízení na firmu, která má sanaci hřiště zajistit.

Stavební práce chce město směřovat na dobu letních prázdnin, kdy je část obyvatel na dovolených, a tak na parkovištích u panelových domů stojí méně odstavených aut.

Kralupská radnice chce na Cukrovaru co nejvíce omezit i provoz těžké techniky.

„Hřiště se bude muset odbagrovat, takže chceme, aby se odtěžený materiál roztřídil, vrátil zpátky a utužil. Nebude tak nutné navážet nový materiál, čímž se omezí i průjezd nákladní dopravy," vysvětlil kralupský místostarosta.

Po odstranění všech propadů vznikne na místě současného hřiště travnatá plocha, na které budou odborníci během následujících let sledovat, zda nedochází k dalším propadům. Potom bude naděje na nové víceúčelové hřiště, které to současné, jež nebylo v poslední době navíc téměř vůbec využívané, nahradí.

Hřiště bylo vybudováno v osmdesátých letech minulého století jako zkušební z kaučukové hmoty z místního podniku. Pod herní plochou ovšem zůstaly nepříliš dobře zasypané sklepní prostory po bývalé průmyslové a bytové zástavbě, která zanikla po druhé světové válce.
„Průzkumem podloží jsme narazili například na zasypané dřevěné židle a další věci," poznamenal místostarosta Lesák.

Povodně, které město před rokem postihly, napáchaly škody za zhruba šedesát milionů korun. A za většinou z nich stála právě spodní voda, která se do města dostala letitými kanály ze zrušených průmyslových objektů.

„Voda se nám loni přelila jen na Hrádku, kde ji hasiči stíhali odčerpávat. Všechno ostatní byla podzemní voda, která se do města dostala dešťovou kanalizací a kanály, o nichž se už nevědělo," konstatoval místostarosta města. Město tak likvidaci kanálů zahrnulo do plánovaných protipovodňových opatření.