VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srnčí říje na Mělnicku: nekřičme jako na lesy!

MĚLNICKO - V současné době na Mělnicku právě probíhá srnčí říje. V lesích proto musíme být tiší. Stačí totiž málo – pískání na psa, křik, natož pak motorka – a křehká příroda může utrpět šok!

30.7.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

„Zákon hovoří jasně o zákazu plašit zvěř v lesích jakýmkoliv způsobem, a to pod pokutou až deset tisíc korun! Srnčí zvěř je velmi citlivá k životním podmínkám,“ varuje František Kabelka z Odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Mělníku.

Srnčí zvěř je velice citlivá na zvuk, sama totiž používá zvukové signály k dorozumívání. Hluk lidí v lesích by tedy mohl způsobit velkou neplechu. „Lidem proto doporučuji zvěř nijak nerušit,“ zdůraznil Kabelka.

V období říje zvěř vykazuje prudký vzestup sociálního chování. „V době říje záleží na srně, kterému teritoriálnímu srnci   dá přednost,“ poznamenal Kabelka.

A co všechno lze v lesích v současné době pozorovat? „Srnec na počátku říjnosti začíná srnu honit. Vzdálenost mezi srncem a srnou při honičkách je velká, postupně se ale snižuje, až se zvěř dotýká na citlivých místech. Samo „pokládání“ je velmi krátké, trvá jen několik vteřin,“ vysvětlil František Kabelka, mělnický odborník na životní prostředí.

„Rád si třeba na cestě z práce někde u lesa zastavím a jdu se projít, například v přírodě na Kokořínsku. Nedávno jsem viděl srnu. A odněkud z lesa se stále více přibližoval srnec a štěkal. Mám rád přírodu a vím, že se musím chovat tiše. Vedu k tomu i svého malého synka, aby choval k přírodě úctu už od raného dětství,“ řekl pro Mělnický deník Jaroslav Kubín z Mělníka. Srna se při honičkách nepravidelně ozývá pískáním, srnec supí a beká. Zní to podobně jako štěkání psa.

Při pozorování je ale nutné brát na zvěř ohledy. „Krásy říje může pozorovat každý, důrazně však doporučuji zvěř nijak nerušit,“ dodal František Kabelka.


Srnčí zvěř má jen jedno období vroce, kdy probíhá říje. Hlavní podmínky pro zdárný průběh říje ovlivňuje celá řada faktorů, znichž je nejvýznamnější vývoj počasí, sluneční svit, populační hustota, poměr pohlaví a věk zvěře.


Vobdobí říje obě pohlaví a všechny věkové třídy vykazují prudký vzestup sociálního chování: vzestup aktivity je nejnápadnější u srn. To je ovšem způsobeno jejich předchozím úsporným chováním během roku, kterým zabraňují energetickým ztrátám organismu. Také u srnčat je pozorován vrchol sociální aktivity vříji, kdy se i ojediněle zúčastňují říjných honiček své matky. Srnčata buď odhánějí srnci, nebo následují říjný pár při honičkách.


Aktivní úloha srny bývá vposuzování výběru srnce většinou silně podhodnocována nebo dokonce zcela pomíjena. Srna je sezónně polyestrický (estrogen = samičí hormon ovlivňující pohlavní funkce) savec, i když o skutečné estrální cykličnosti jsou jen omezené důkazy. Začátek říjné aktivity srn spadá smístními rozdíly přibližně do 2. poloviny července (letošní říje, konkrétně zde na Mělnicku, začala vzhledem počasí cca o 14 dní dříve) a 1. poloviny srpna. Podle pozorování HOLMESE (1974) mladé srny přicházejí do říje o 10 až 20 dní dříve, než srna se srnčetem.

Srnčí říje mívá vposledních letech mnohem nepravidelnější ráz. Často jsme svědky začátků říje vpolovině července, někdy i dříve, a často vidíme probíhat říji po 20. srpnu.

 

Sexuální pud je na vrcholu říje srny silnější než mateřský a lze pozorovat, jak srna při milostných hrách se srncem dočasně ignoruje naříkavé volání srnčete. Teritoriální systém srnčí zvěře umožňuje srně, aby si skutečně sama vybrala otce svého budoucího potomstva. Tím, že domovské okrsky srn většinou zasahují do několika teritorií, záleží vdobě říje na srně, kterému teritoriálnímu srnci „dá přednost“. Průběh pohlavního cyklu nebývá synchronizován mezi několika srnami najednou. Zněkolika dní estrálního cyklu, kdy srna projevuje říjné chování, je to pouze několik hodin, kdy je srna na vrcholu říjnosti a kdy se také nechá „pokládat“. Srny, které nejsou oplodněny vletní říji, mohou být oplodněny vdruhém, nebo ještě dalším cyklu. Srna je sudokopytník, u kterého pozorujeme fenomén tzv. utajené březosti (také :prodloužená implantace“, embryonální diapauza“), který trvá od konce července až srpna do konce prosince. Během tohoto období zárodek ve stadiu volné blastocysty přečká přibližně 140 dní. Trvá asi 5 měsíců, než se zvětší do velikosti vprůměru asi o 0,1mm. Přibližně vdruhé polovině prosince až začátkem ledna se vývoj urychluje a embryo se začíná normálně vyvíjet.

Srnec na počátku říjnosti srny začíná srnu honit. Srna vtu dobu není ještě na vrcholu ovulace, a proto srnci nedá příležitost kpokládání. Vzdálenost mezi srncem a srnou při předříjných honičkách je velká. Pár se při honičkách pohybuje vteritoriu, ale srna se zněho často dostane ven. Teritoriální srnec se snaží úniku srny zteritoria zabránit. Honičky nemají přesný řád a tvar, jak se dříve říkalo. Tvar se většinou podobá oválu, kruhu nebo osmičce, kdy poloměr kruhu nebo kruhů je často značně velký a může dosahovat několik desítek i stovek metrů. Srnec se srnou často obíhají keř, strom nebo kupu sena. Honičky se střídavým pastvením probíhají surčitými přestávkami několik hodin. Ale také den i dva. Při vrcholu ovulace srna při honičkách výrazně zvolní běh, kruhy jsou mnohem menší a srnec je vtěsné blízkosti za srnou. Větrníkem (dýchací ústrojím) se často dotýká její svírky (pohlavní orgán srny). Potom se srna zastavuje a nechá se srncem tzv. „pokládat“. Pokládání je velmi krátké, 5 až 8 vteřin. Srnec většinou ihned zaléhá anebo se se srnou paství. Pokládání se několikrát vkrátkých intervalech opakuje. Srnec bývá u jedné srny 2 až 4 dny. Když začíná říjnost další srny, pobyt srnce u jedné srny se zkracuje. Naopak tam kde není další srna, je srnec u jedné srny delší dobu.


Srnčí říje probíhá zprvu jen ráno nebo navečer a vdobě vrcholu, který u nás bývá od 1. do 8. srpna, se můžeme setkat shoničkami po celý den. Dobu honění značně ovlivní počasí. Při mimořádných teplech se často stane, že říjné páry můžeme vidět jen ráno nebo navečer. Srna se při honičkách nepravidelně ozývá pískáním. V době vrcholu ovulace se její hlas měkce moduluje a při honičce předcházející pokládání toužebně až zajíkavě píská. Srnec při honičkách supí a ojediněle i beká (podobné štěkání psa). Vdobě říje můžeme pozorovat vobilí nebo vlukách vyběhané cestičky od opakovaného honění srny.


Po pokládání srny srncem dojde ve velmi krátké době kspojení spermie svajíčkem. Nejčastěji jsou oplodněna dvě vajíčka, méně často jedno ještě řidčeji tři (v severských státech jako je např. Švédsko mívá srna běžně tři srnčata) nebo dokonce vzácně čtyři až pět. Oplozená vajíčka sestoupí zvejcovodu do dělohy, kde zůstanou na sliznici až do poloviny prosince, někdy až do konce prosince. Po tuto dobu jsou vajíčka nedostatečně vyživována, a proto je jejich růst zanedbatelný. Toto období trvá 4,5 měsíce. Tato utajená březost (latence) umožní srnčí zvěři říji vletní době, kdy je dostatek potravní nabídky, dostatečnou regeneraci sil a vytvoření rezervních látek před dobou vývoje plodu a vývoje parůžků.

Vprosinci vlivem změny světelného počitku dochází kvylučování hormonu zhypofýzy, vajíčka se uhnízdí ve sliznici dělohy a jejich výživa se výrazně zvýší. Vtomto období se stává, že zahnízdění vajíček do výstelky dělohy způsobí u srny chování, které je obdobné předříjnému. Srna se ozývá měkkým pískáním a vábí tak srnce, který ji začíná honit. Toto honění ale nikdy nekončí pokládáním srny, a proto tyto projevy nelze nazývat pravou říjí, nýbrž nepravou nebo jalovou. Vrozmnožování srnčí zvěře je mnoho nepravidelností, které jsou ovlivněny její citlivostí kživotním podmínkám.

 

30.7.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování obchodní agendy, telefonická a e-mailová komunikace se zákazníky, příjem a zpracování objednávek, příprava nabídek, řešení případných reklamcí, příprava podkladů pro obchodní jednání, vyhodnocování objemu prodejů a potřeby nákupu dle jednotlivých dodavatelů, sortimentu a druhů, kooperace s výrobou, plánováním, expedicí, účtárnou a zahraničními kolegy, Požadujeme: SŠ vzdělání ukončené maturitou, znalost AJ a NJ pro jednání se zákazníky slovem i písmem, pečlivost, orientace na zákazníka, dobrá znalost práce na PC (MS Office), komunikační a oraganizační schopnosti,zodpovědnost a flexibilitu, Nabízíme: příspěvek na stravování. doplňková dovolená, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Retal czech a.s., Strážnická, č.p. 3586, 276 01 Mělník 1. Informace: Alena Vokálková, +420 315 630 324;775 869 124.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: - fyzicky náročná práce - nutný dobrý zdravotní stav (práce ve vysokých teplotách), Místo výkonu práce: Křivenice 1, 277 03 Horní Počaply , Kontakt:telefonicky po-čt 9:00-14:00, osobní schůzka po telefonické domluvě. Pracoviště: Prykom s.r.o. - křivenice, 277 03 Horní Počaply. Informace: Oleh Pryymak, +420 608 214 966.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 34 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Specialista lakovací linky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - podpora vývoje metody lakování od prototypů po masovou produkci, manuální lakování prototypů včetně testovací lakování, podpora při nastavení a instalaci nové lakovací linky, účast na setkáních s dodavateli lakovací linky, školení od dodavatelů zařízení, spolupráce s týmem kvality a výrobního procesu, Požadujeme: zkušenosti z obsluhy práškové lakovny - podmínkou; SŠ vzdělání technického/strojního zaměření-podmínkou, chuť pracovat na vývoji a nastavení procesů, řidičský průkaz sk.B - výhodou, anglický jazyk - výhodou, Nabízíme: stravenky a občerstvení na pracovišti, zaškolení a vzdělávací kurzy, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-16:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Metmo s.r.o., 277 45 Úžice u Kralup n.Vltavou. Informace: Marika Pančáková, +420 606 043 132.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 24 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktoristé a obsluha zemědělských strojů. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - práce ve vinařství a sklepech, obsluha strojů ve vinařství, časová flexibilita, řidičský průkaz sk.B , - pracovní doba 7:00-15:30, mimo sezónu a v sezóně dle potřeby a domluvy , Nabízíme: stravenky, Kontakt: telefonicky po-pá 9:00-16:00, osobně Zámek Mělník 7:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Jiří lobkowicz, Svatováclavská, č.p. 19, 276 01 Mělník 1. Informace: Michaela Hirschová, +420 315 622 127.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Tsunami Cup v Dolních Beřkovicích se vydařil

Dolní Beřkovice – Místní Tělocvičná jednota zorganizovala ve sportovním areálu již 19. ročník Tsunami Cup v malé kopané.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT