Staré autolékárničky, které museli do začátku letošního roku šoféři vyměnit za nové, na smetišti neskončí.

Nůžky, náplasti, obvazy a další zdravotnický materiál z odložených autolékárniček totiž využijí lékaři k ošetřování nejchudších pacientů v Africe a Afghánistánu.

Školáci pomáhají Afghánistánu

Více než sto lékárniček, které nesplňují novou vyhlášku, už shromáždily děti z mělnické základní školy v Jungmannových sadech, kde sbírka lékárniček pro Afghánistán pokračuje až do konce ledna. Potvrdila to zástupkyně ředitele školy Olga Čermáková.

„Autolékárniček už máme plné tři krabice od počítačů,“ řekla Čermáková a dodala, že sbírku škola pořádá ve spolupráci s hnutím Na vlastních nohou – Stonožka, s nímž spolupracuje už dvanáct let. „Děti mají dobrý pocit, že pomáhají,“ připomněla učitelka.

Pro vybrané lékárničky si do Mělníka přijedou vojáci ze šestého kontingentu provinčního a rekonstrukčního týmu, kteří v Afghánistánu působí. „Při té příležitosti s nimi plánujeme besedu, kde žáky seznámí se svou prací,“ poznamenala Čermáková.

Do projektu se společně se školou zapojil také mělnické oddělení školství. Jeho vedoucí Klára Stočková má ve své kanceláři dalších asi pětadvacet krabiček se zdravotnickým materiálem. „Do sbírky přispěli občané i zaměstnanci městského úřadu. Jeden z dárců dokonce přinesl rovnou tři autolékárničky,“ chválila Stočková.

Kralupané podpoří nemocnici v Africe

Ve zdravotnickém zařízení v africké Keni, o které se stará humanitární organizace ADRA, využijí i náplň lékárniček ze sběrných míst v Kralupech nad Vltavou.

Podle mluvčí kralupské radnice Lenky Procházkové lidé na první sběrné místo, které je v informačním centru města, od začátku roku přinesli dvanáct lékárniček, na vrátnici technických služeb jich zatím odevzdali sedm.

„Doufáme, že své vyřazené lékárničky daruje ještě více lidí. Proto také sbírku prodloužíme až do dvacátého února,“ uvedla Procházková, která sbírku ve městě organizuje.

Sběrné místo lékárniček pro ADRU nabízí do pátku 28. února také kralupské ekologické centrum. To ale zatím navštívil jen jeden dárce. Další sbírky pořádají i četné vesnice na Mělnicku.

Obvazy a další materiál v autolékárničkách přitom ani nemusejí mít platnou expirační lhůtu.

Podle projektového manažera organizace ADRA Aleše Bárty, který se stará o ambulanci v Itibo v Keni, jejich obsah nepodléhá fyzické zkáze, a tak je použitelný i po vypršení lhůty.

„Spádová oblast našeho zdravotnického zařízení má více než dvacet tisíc lidí. Například na jedno ošetření popáleného dítěte spotřebujeme až padesát sterilních mulových čtverců a deset obvazů. A převazy se dělají každý den, někdy i měsíc, takže spotřeba materiálu je obrovská,“ připomněl Bárta.