Scházelo málo a u Zákolanského potoka v Kralupech nad Vltavou mohlo dojít k neštěstí. Některé stromy kolem potoka mezi ulicemi Hennigsdorfská a Chelčického jsou totiž doslova v havarijním stavu. Na první pohled by to přitom jen stěží někdo poznal.

Staré jírovce a javory musejí proto padnout. Potvrdil to vedoucí kralupského odboru životního prostředí Jan Kobera. Navíc pod nimi vede pěší zóna a cyklistická stezka.

„Jde o osm stromů, které jsou uvnitř prakticky úplně ztrouchnivělé. Jeden z nich se jevil jako naprosto zdravý, přitom se mu ulomila celá koruna," konstatoval Kobera.

Město si po červnových povodních nechalo na dřeviny vypracovat odborné posudky od Agentury ochrany přírody a krajiny. „Odborníci zdravotní stav těchto stromů hodnotili jako velmi špatný až havarijní. Když se znalec snažil strom navrtat, vrták mu prošel skrz, řekl, že by se pod ním bál skoro i dýchat," připomněl bídný stav listnatých stromů vedoucí odboru životního prostředí, který je rád, že posudky nechali provést na všech stromech. Jinak by prý na jejich špatný stav nemuseli včas přijít.

Kralupská radnice kácení stromů nezajišťuje, obrátila se na Povodí Vltavy, které má Zákolanský potok ve správě. „Povodí odstranění stromů na základě znaleckého posudku zadalo odborné firmě, která pokácela už dva stromy a dalších šest se ještě chystá porazit," vysvětlil Jan Kobera.

Pěší zóna a cyklostezka podél potoka je mezi ulicemi Hennigsdorfská a Chelčického od čtvrtka až do neděle kvůli kácení stromů uzavřena.