„Bronzový řád předal starosta Ctirad Mikeš Jaromíru Vendlovi a Miroslavu Krausovi a stříbrný řád si za svůj celoživotní přínos městu vysloužili František Šťastný in memoriam a Laco Déczi,“ uvádí Syrová.

Jednu z plaket převzala osobitá zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, výtvarnice a lektorka Milli Janatková. Studovala v Potugalsku zpěv a grafiku. Její debutové album získalo čtyři nominace na Nezávislé hudební ceny The Independent Music Awards v USA a znovu v roce 2016. Před rokem vyšlo nové album Mým kořenům ze stejnojmenného projektu, v němž Milli zpracovává téma odpouštění a podpory mezilidských vztahů.

„Inspiruje k otevírání a vyrovnání se s rodovým tabu a válečnými, socialistickými traumaty a potlačenými emocemi, které nevědomě ovlivňují následující generace i stav společnosti. Přináší naději, cestu k vzájemné komunikaci a pochopení, ” říká k projektu Mým kořenům autorka. Projekt Mým kořenům byl úspěšně podpořen městem Mělník, veřejností a Státním fondem kultury ČR a získal řadu nominací u nás i ve světě. Mnohé z nich i proměnil.

Druhá plaketa putovala do rukou Aleny Herinkové, která se v Mělníku narodila. Její kroky už v mládí vedly do loděnice mělnických veslařů. „V letech sportovní reprezentace zažila mnoho úspěšných umístění, účast na mistrovství světa i nominaci na olympijské hry. Během trenérské činnosti pomohla vychovat spoustu dalších veslařů a závodní činnosti se věnuje dodnes ve veteránské kategorii,“ vypráví vedoucí školského odboru. Od roku 2002 působí ve vedení města jak v zastupitelstvu, tak v radě a také v několika komisích. „Její působení v kulturní oblasti pociťují příjemně především diváci pravidelných swingových večerů, které pořádá každý měsíc v mělnickém kulturním domě,“ říká Syrová.

Ilustrační foto.
Kolem spalování odpadu se chystá boj
Jak ochránit ptáky, aby nenaráželi do skel.
Výtěžek z přednášky mladého birdwatchera ochrání ptáky