„Neratovice mají mnoho nominací právě ve vodních sportech, a to i přesto, že u nás nemáme žádnou významnou vodní plochu. Nejúspěšnější jsou v posledních letech především vodní lyžaři, pravidelně se mezi vyhlašovanými objevují veslaři a nově i vodní záchranáři. A nesmím samozřejmě zapomenout na jachtaře," říká neratovická starostka Lenka Mrzílková.

Jak se to stalo, že právě vodní sporty v Neratovicích tak vzkvétají?
Pokud mohu mluvit za jachting, tak ten má u nás už více než padesátiletou tradici. Za tu dobu z neratovického oddílu vzešli už tři účastníci olympijských her – Josef Šenkýř na Finnu, který se zúčastnil olympiády v Moskvě v roce 1980, Lenka Šmídová , která v Athénách před devíti lety vybojovala stříbro a před tím v Sydney sedmé místo, a opět Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou v Číně, kde ve třídě 470 obsadily také sedmé místo.

Neratovičtí jachtaři jsou tedy dlouhodobě úspěšní.
Ano, určitě se to tak dá říct. Oddíl se pravidelně umisťuje na předních pozicích v celostátním hodnocení klubů – ať už v celkovém hodnocení nebo v hodnocení mládeže. Právě práce s mládeží je v neratovickém klubu na vysoké úrovni.

O tom asi musíte něco vědět, když máte jachtaře přímo v rodině.
Je pravda, že manžel pracuje jako trenér a funkcionář Českého svazu jachtingu a naše  dcera Lenka je zařazena do českého reprezentačního družstva.

A dokonce už má za sebou i zmiňovanou olympijskou zkušenost. V letošní anketě o nejlepšího sportovce regionu je nominovaná v kategorii ženských kolektivů spolu s Johanou Kořanovou, s níž obhajuje loňské vítězství.
Lenka s Johankou nyní závodí v olympijské třídě 470 a rády by se nominovaly na příští olympiádu do Ria. Dá se říct, že v současné době teprve zahajují novou čtyřletou kampaň, takže významnější výsledky nebo úspěchy v této kategorii ještě nemají. Zatím se věnují především tréninku a snaží se skloubit sport se studiem. To ale není jednoduché, velké závody včetně olympijských her se konají na moři, musejí proto často trénovat a závodit v zahraničí. A to je samozřejmě časově i finančně velmi náročné.

Jaké další sporty kromě vodních mají ještě ve městě zázemí?
Největší místní organizací je tělovýchovná jednota, která sdružuje většinu sportovních oddílů – například tenisty a stolní tenisty, fotbalisty, veslaře, nohejbalisty, volejbalisty, už zmiňované vodní lyžaře, ale také kuželkáře nebo šachisty. Jako město se samozřejmě snažíme místní sportovce podporovat, letos jsme na sport vyčlenili přes tři miliony korun, které neratovickým spolkům poskytneme formou dotací.

A co karatisté? Nebo plavci? Ti se mezi nominovanými sportovci také hojně objevují.
Ano, místní karatisté jsou dlouhodobě velmi úspěšní, pravidelně se umisťují na předních příčkách národních klubových tabulek. A úspěchy mají i na mezinárodním poli, zejména mezi juniory. Co se týká plavců, tam jsou hodně úspěšní například vodní záchranáři, nedávno bylo několik členů místního klubu na mistrovství světa v Austrálii. Ale ani klasičtí plavci se rozhodně neztratí. A nesmím zapomenout na atlety, kteří tady samozřejmě také působí. Ti mají úspěchy především na národní úrovni, pravidelně se účastní také zimních halových přeborů.

Když už jsme u atletiky, k té máte blízko, že?
Ano, mojí původní sportovní disciplínou v době studií byla lehká atletika, konkrétně to byly krátké běhy a technické disciplíny. Nicméně žádných významných výsledků jsem individuálně nedosáhla, závodila jsem tehdy za TJ Vlašim.