Starosta Petr Holeček zřejmě na radnici zůstane i v dalším volebním období. Hnutí Starostové a nezávislí, jehož je lídrem, míří ke spojení s Občanskou demokratickou stranou. A mají naději na silnou koalici, v zastupitelstvu totiž získaly shodně po pěti mandátech.

Starostové a nezávislí v Kralupech nad Vltavou v komunálních volbách zvítězili (21,14 %). Následovaly je Občanská demokratická strana (19,98 %) a Česká strana sociálně demokratická (18,38%) se čtyřmi mandáty. Komunistická strana Čech a Moravy (13,84 %) má tři zastupitele, Sdružení občanů Kralup nad Vltavou (8,79 %) dva a TOP 09 (7,84 %) stejně jako Pro Kralupy (5,42 %) získaly po jednom mandátu.

Dvě nejsilnější strany o koalici dosud jednají. „Hlavní je pro nás ODS, až pokud bychom se nedohodli, jednali bychom s dalšími stranami,“ vysvětlil Petr Holeček, kterému kralupští voliči věnovali nejvíce hlasů.

Možné spojení obou stran potvrdil i lídr ODS a místostarosta města Libor Lesák. Podle něho by další hlasy nezbytné k nadpoloviční většině mohli do koalice přinést zastupitelé z menších stran.

„Zatím to vypadá, že se vše přiklání k pravicové koalici. Podporuje nás bývalý starosta Pavel Rynt, což jsou dva hlasy od Sdružení občanů Kralup nad Vltavou,“ připomněl lídr kralupské ODS.

Lesák je sice kandidátem občanských demokratů na starostu, v čele města by ale akceptoval i Holečka. „Záleží samozřejmě na tom, jakou nabídku dostaneme na hlavním jednání, které se koná dnes večer,“ řekl včera Lesák. Ten by pak pravděpodobně získal opět post místostarosty.

Kralupští sociální demokraté a komunisté zatím čekají, jak se dohodnou silnější strany.

Lídr ČSSD Jindřich Havlík ví, že pokud uzavřou koalici Starostové a nezávislí s ODS, levice potřebných jedenáct hlasů dohromady nedá. „Budeme usilovat o to, abychom na radnici měli takový hlas, který by byl slyšet,“ prohlásil Havlík.

Realistou je i lídr KSČM Stanislav Hejduk. „Jsme ale ochotni se domluvit v podstatě s kýmkoli, pokud půjde o rozumný kompromis,“ řekl.


LÍDŘI NEJSILNĚJŠÍCH STRAN: KDO MÁ ŠANCI BÝT STAROSTOU?


Petr Holeček (STAN) 53 let, starosta
Horký kandidát na starostu. Starostové a nezávislí se totiž zřejmě spojí s ODS v silnou koalici. A přestože jednání dosud pokračují, ODS už potvrdila, že by ho na postu starosty akceptovala.


Libor Lesák (ODS), 45 let, místostarosta
Lídr Občanské demokratické strany a její kandidát na starostu. Jako šéfa města si ale dokáže představit Petra Holečka, sám by se potom zřejmě spokojil s pozicí místostarosty.


Jindřich Havlík (ČSSD), 32 let, výtvarník
Lídr ČSSD. Její čtyři mandáty vítězové voleb zatím nepotřebují, a tak strana zřejmě nemá šanci zasáhnout do boje o post starosty. O pozici místostarosty nebo radních však prý usilovat bude.


Stanislav Hejduk (KSČM), 54 let, technik
Lídr KSČM o post starosty neusiluje. Strana sice získala tři mandáty, ani ve spojení s levicovou ČSSD ale pravděpodobně nemá šanci získat spojence k nadpoloviční většině.

Kralupští zastupitelé 2010 – 2014

Starostové a nezávislí: Holeček Petr (53 let, starosta), Špaček Jan (56 let, technik), Czechmann Marek (54 let, podnikatel) , Skalička Pavel (40 let, architekt), Bozděch Jiří (39 let, právník).
Sdruž.občan.Kralup nad Vltavou : Rynt Pavel (67 let, učitel), Slabyhoudek Stanislav (64 let, živnostník).
ČSSD: Havlík Jindřich (32 let, designér), Zrůstová Dana (45 let, ekonomka), Seidel Antonín (24 let, student), Viktorová Kateřina (40 let, učitelka).
KSČM: Hejduk Stanislav (54 let, technik), Materna Josef (68 let, technik), Volková Miluše (48 let, pedagog).
Pro Kralupy: Berit Ladislav (59 let, ředitel bytového podniku).
TOP 09: Randák Dušan (39 let, lékař).
ODS: Lesák Libor (45 let, místostarosta), Listík Petr (43 let, stavební technik), Lipovský Ivan (57 let, projektový manažer), Tomaier Jan (58 let, lékař ), Blažková Marie (56 let, ředitelka domu dětí a mládeže).

(letošní nováčkové v zastupitelstvu města jsou označenitučnou kurzívou)