Mělnicko – „Nesouhlasíte s rušením autobusů? Podepište proti tomu petici,“ vyzývají starostové obcí obyvatele ve Středočeském kraji.

K protestní akci Nerušte busy se přidaly také obce na Mělnicku.
Podle starostky Dřínova Jitky Bockové, členky petičního výboru, je petice přímou výzvou pro hejtmana Davida Ratha, Radu a zastupitelstvo Středočeského kraje.

„Chceme, aby kraj přestal rušit autobusové spoje a petice je asi jediným způsobem, jak donutit krajské zastupitele k tomu, aby s námi změny jízdních řádů nejprve projednali,“ vysvětlila Jitka Bocková, která je také autorkou výzvy k odvolání Davida Ratha z postu hejtmana Středočeského kraje.

K tomu, aby se stížností občanů museli začít krajští zastupitelé zabývat, musí podle petičního zákona starostové sehnat nejméně tisíc podpisů. Ty musí starostové nasbírat do 28. února.

Podle Jitky Bockové to ale nebude vůbec nic těžkého.
Jenom ve Dřínově podepsaly petici během dopoledne více než čtyři desítky lidí.

„Lidé se u nás doslova vrhají po tužce, aby mohli podepsat. Ve středu v deset hodin dopoledne jsme měli už pětačtyřicet podpisů,“ potvrdila zájem dřínovských starostka Bocková a dodala, že petici podepsalo i několik lidí, kteří v Dřínově nebydlí a na obecním úřadě se ocitli jen náhodou.
Jitka Bocková má také v plánu během víkendu obejít celou obec a oslovit všechny obyvatele, aby se k podepsání petice Neruště busy připojili.

K Petici proti rušení autobusových spojů ve Středočeském kraji se přidala také obec Tuhaň na Mělnicku.
Tam měli ve středu hodinu popoledni skoro dvacet podpisů, v pátek ráno už přes sto dvacet.

„V Tuhani mohou občané podepsat petici na obecním úřadě, v obchodě s potravinami, který je hned na návsi nebo ve Smíšeném zboží na Červených Pískách,“ řekla starostka Marcela Čechová.

Podpisovou akci rozjeli také obyvatelé nedalekých Kel.
Podle starostky Alice Semiánové je petice k dispozici už od středečního rána.

„Využili jsme toho, že se ve středu na obecním úřadě platily poplatky za kanalizaci a přišlo více lidí, než v jiné úřední dny a petici jsme občanům nabídli k podpisu“ uvedla Semiánová a dodala, že během tří hodin petici podepsalo osm lidí.

Podle posledních informací, které se Deníku podařilo před uzávěrkou zjistit, obci Kly žádné omezení ani rušení spojů od 1. března nehrozí.
Od podepisování petice ale Keláci neustoupí.

„To, že nám podle zprávy krajského úřadu žádné rušení autobusů nehrozí, neznamená, že občané z Kel nepodpoří v protestu ostatní obce, které to štěstí neměly,“ uvedla starostka Alice Semiánová.

Podpořit ostatní středočeské obce se rozhodl i starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček, který je zároveň členem petičního výboru.
„Nejsme proti rušení autobusové dopravy v odůvodněných případech, ale jsme proto, aby kraj rušení odůvodnil a se zástupci obcí nejprve řádně prodiskutoval linky, které je nutné zachovat a které ne,“ vysvětlil postoj Kralup Holeček a dodal, že petice bude pro zájemce připravena v místním infocentru.

Kralup nad Vltavou se škrty v autobusové dopravě skoro netýkají, po prvním únoru přestaly jezdit jen čtyři spoje.

Za politicky motivovanou označila petici proti rušení autobusových spojů mluvčí středočeského kraje Berill Mascheková.

„Nejvíce starosty proti kraji poštvávají dopravci,“ uvedla v úterý Mascheková a dodala, že nejvíc nespokojených hlasů se ozývá z obcí, kde spoje téměř rušeny nejsou.

To je podle mluvčí také důvod, proč považují protest za politický boj a ne za zájmy starostů o své občany.