Přestože státní maturity na zkoušku už před třinácti lety a každý rok se opakovaly, stále je provázejí vážné chyby.

Původní záměr byl jasný: státní maturity nahradí přijímací řízení na vysokých školách. To se ale nepovedlo. Vysoké školy si chtějí dále vybírat studenty podle svého. Ohledy na státní maturity bere prý jen u matematiky katedra informatiky Českého vysokého učení technického v Praze.

Státní maturity mají dvě varianty, základní a vyšší. Když studenti zjistili, že jim základní typ cestu na vysoké školy nezavírá, složitější zkoušku skoro všichni odmítli.

Ve Střední soukromé škole zdravotnické v Mělníku čeká základní verze státní maturity všechny letošní maturanty. Deníku to potvrdil ředitel Vladimír Janovský.

Na mělnickém gymnáziu je to skoro stejné. Podle ředitele Miroslava Kloučka se studenti posledních ročníků nejdříve obrátili na vysoké školy, aby věděli, co je čeká.

„Většině vysokých škol jsou výsledky státních maturit lhostejné, proto si skoro všichni vybrali základní typ zkoušky,“ řekl Klouček s tím, že někteří ze studentů gymnázia zvolili vyšší variantu u nepovinné části maturity.

Příliš mnoho papírů, zbytečné zmatky a stálé chyby. Tak hodnotí většina šéfů středních škol v Česku systém státních maturit.

Státní maturity jsou zadávány centrálně společností Cermat, která je potom i digitálně vyhodnocuje.

„Cermatu musíme stále volat, dokonce už jsem jim napsal i docela ostrý dopis, že se stále objevují chyby a mění se informace i termíny. To nás připravuje o čas i nervy. A to neskutečné množství papírů…“ poznamenal ředitel zdravotnické školy Janovský.

Na složitou a zbytečnou administrativu poukazuje i ředitel gymnázia Klouček. „Technicky to zabírá spoustu času. A pak stačí výpadek elektřiny, jako jsme měli na začátku týdne v Mělníku, a celý systém se složí. Neumím si představit následky, kdyby se to stalo přímo u maturit,“ doplnil Klouček.

Výsledky maturitních zkoušek mají studenti dostat nejpozději do 20. června. A to pro střední školy znamená další zásadní problém.

Podle školského zákona totiž maturanti přestávají být studenty škol ve chvíli, kdy úspěšně složí maturitní zkoušky. Jenže teď ještě dlouhé týdny po maturitě nebudou vědět, jak dopadli.

„Budou v té době studenty školy, nebo nebudou? Máme pak za ně zodpovědnost, nebo nemáme? Prý je máme poslat domů, jako by byly prázdniny, s tím ale školský zákon nepočítá. Je v něm prostě pořádná díra,“ připomněl Vladimír Janovský.

U státních maturit prý sotva třetina učiva pochází ze středních škol, zbývajících sedmdesát procent je učivem škol základních. A právě to zlobí některé studenty gymnázií. Nelíbí se jim, že zkoušky dospělosti mají mít stejnou hodnotu například u klempíře z maturitního oboru a u absolventa náročného gymnázia.

(Petra Špitálská, Barbora Benešová)