Stavba kanalizace začne podle neratovické starostky Lenky Mrzílkové letos v létě, hotovo by mělo být nejpozději na konci příštího roku. „Podle smlouvy, kterou jsme uzavřeli s VKM, musí být stavba dokončena a zkolaudována nejpozději 31. prosince 2017," připomněla.

Neratovice, pod které Mlékojedy spadají, přitom musí kvůli nové kanalizaci sáhnout do svého rozpočtu hlouběji, než původně plánovaly. Stavba kanalizačního řadu měla totiž začít už v loňském roce s pomocí dotace, tu však Neratovičtí na poslední chvíli nezískali.

Důvodem byla provozní smlouva mezi VKM a Středočeskými vodárnami, která nesplňovala podmínky Evropské komise pro schválení dotace. Nepomohlo ani její následné vypovězení.

Problematická smlouva

„Mlékojedy jsou samostatně provozovaným celkem, z toho jsme při podávání žádosti vycházeli. Při poslední kontrole, která přišla na řadu až těsně před uzavřením smlouvy, naši žádost bohužel zamítli. Důvodem byla skutečnost, že v Neratovicích tato smlouva stále platí," vysvětlila Lenka Mrzílková.

Neratovičtí se však nevzdali a začali hledat jiné způsoby, jak stavbu kanalizace financovat. Obrátili se proto na VKM, se kterými se podílejí na stavbě kanalizačního řadu v Byškovicích. „Počítali jsme s tím, že naše spoluúčast bude pravděpodobně vyšší než v případě získání dotace, stále je to však výhodnější, než budovat celou kanalizaci z vlastního rozpočtu," poznamenala starostka.

Souhlas od VKM

A podařilo se. Podle Petra Schönfelda z VKM společnost na nabídku kývla. „Letos budeme s Neratovicemi realizovat společnou akci výstavby kanalizace v Mlékojedech s předpokládanou cenou zhruba dvacet devět milionů korun bez DPH," uvedl s tím, že práce by měly začít v červnu, nejpozději v červenci.

Než se do Mlékojed rozjedou bagry, čekají podle Lenky Mrzílkové místní obyvatele informační schůzky, aby věděli, co a kdy se vlastně chystá. „Ještě uvidíme, zda se všechno stihne najednou, nebo se bude stavět po etapách," řekla starostka.

Součástí projektu mlékojedské kanalizace je i čistírna odpadních vod, která bude mít kapacitní rezervu.