Sídlo kralupské radnice na třech různých místech ve městě už bude brzy minulostí.

V polovině srpna by totiž měla začít rekonstrukce obchodního domu Máj, v jehož prostorách budou místo obchodníků sídlit úředníci. Potvrdil to kralupský místostarosta Libor Lesák.

„V příštím týdnu budeme podepisovat smlouvu se stavební firmou. Počítáme s tím, že pokud půjde všechno podle plánu, stavba by mohla začít v polovině tohoto měsíce," konstatoval Lesák.

Rozhodnutí o sjednocení všech odborů městského úřadu do jedné budovy padlo už před dvěma lety. Tehdy zastupitelé vybrali z osmi architektonických návrhů, které řešily přestavbu obchodního domu Máj na radnici, vítězný projekt. Původní odhad počítal, že přestavba objektu spolkne devadesát milionů korun.

„Po dopracování projektové dokumentace se částka dostala na zhruba 140 milionů korun, nabídková cena vítězné firmy je ovšem o osmnáct milionů nižší," připomněl místostarosta.

Město má na novou radnici uspořeno sto milionů korun. Zbytek by mohlo vyčlenit 
z rozpočtu na příští rok. „S úvěrem zatím nepočítáme. Stavba začne letos a bude pokračovat v příštím roce, tak bychom si pomohli ještě rozpočtem a výnosy z prodeje městského majetku," vysvětlil kralupský místostarosta a dodal, že pokud by se financování radnice přesto zkomplikovalo, nebyl by problém si na část nákladů vzít úvěr. Město, které je v současné domě bez úvěrového zatížení, dostalo nabídky prakticky od všech bank.

Podle Libora Lesáka bude hlavním přínosem nové radnice pro obyvatele Kralup nad Vltavou právě sjednocení všech odborů pod jednu střechu.
„Nebudeme sídlit ve třech objektech, jako je tomu nyní. Navíc bude do budovy bezbariérový přístup, nebudou tam chybět ani výtahy a dostupnost v centru města bude pro všechny občany stejná," řekl místostarosta.

Špatný přístup do současného sídla městského úřadu je také jedním z důvodů, které přispěly k realizaci nové radnice. „Pro některé občany je složité se na úřad vzhledem k absenci bezbariérového přístupu a výtahů dostávat," poznamenal Lesák.

Kralupská radnice v současné době sídlí na třech různých místech, v hotelu Sport v ulici U Cukrovaru, v budově bývalého národního výboru na Palackého náměstí a v bývalém sídle ČSAD v Přemyslově ulici. Pouze objekt bývalého národního výboru je ovšem v majetku města, za další dva platí roční nájem přesahující milion korun.

Po přestěhování úředníků do nové radnice, která by měla být v provozu od začátku roku 2014, nezůstane městská budova pustá. „Sídlí tam část správy sociálního zabezpečení, která od začátku letošního roku přešla pod úřad práce, do volných prostor bude přesunuto i ekologické centrum. Další prostory nabídneme k pronájmu," doplnil kralupský místostarosta.