Stále totiž nedošlo k podepsání smlouvy se společností ČEZ. Ta má provést překládku stávajích kabelů, které pokračování stavby zdi překážejí.

Kdo má však dohodu s energetiky podepsat, není vůbec jasné.

Starosta Hořína Václav Malý uvedl, že smlouvu má s firmou ČEZ uzavřít stavební společnot OHL, která realizaci protipovodňové stěny provádí.
Mediální zástupkyně této firmy Magdaléna Boukhemisová naopak Deníku řekla, že smlouvu musí podepsat obec Hořín.

Stejnou informaci poskytl také manažer komunikace společnosti ČEZ Martin Schreier. „Podle našich informací je vydáno platné stavební povolení. Následovat by v brzké době mělo podepsání konečné smlouvy s obcí Hořín, žádost o vystavení faktury a zaplacení. Následně by mělo dojít k zahájení prací na překládce,“ uvedl Schreier.

Zatím není jasné ani to, o jakou dobu se stavba kvůli těmto nesrovnalostem prodlouží. Zábrana proti velké vodě v Hoříně přitom měla být podle plánu dokončena už na podzim letošního roku. První odhady o dokončení hovořily dokonce už o letošním dubnu.

Hotová hráz bude dlouhá přes šest set metrů. V nejvyšším místě by měla měřit přes tři a čtvrt metru. Její cena byla odhadnuta na osmapadesát milionů korun.

Na hráz čeká Hořín už přes sto let. Po povodni před sedmi lety, kdy hladina vody dosáhla až pěti a půl metru, zůstaly ve vesnici škody za skoro čtyři sta šedesát milionů korun. Na jaře roku 2006 se velká voda vrátila a nechala za sebou škody za dalších sto milionů korun.

Když našel stát na stavbu hráze v Hoříně peníze, zastavily záměr spory mezi obecním úřadem a památkáři. Ti pevnou hráz odmítali, protože zasahuje do ochranného pásu místního zámku. Nakonec právě památka přispěla ke schválení pevné hráze, protože bez ní by majitel Jiří Lobkowicz nezískal úvěr na opravy.

Stavby protipovodňových hrází se připravují také v dalších povodněmi ohrožených místech, například ve Klích, Mělníku nebo Zálezlicích.

Tam ale brzdí stavbu protipovodňové stěny nevyřešené pozemkové vztahy. I když má vesnice slíbené peníze z evropských dotací, stavět zatím nemůže.

V Mělníku se má stavba protipovodňové zdi stát největší investiční akcí posledních let v celých středních Čechách. Projekt za šest set milionů korun se bude realizovat z dotačních prostředků ministerstva zemědělství, zčásti krytých půjčkou Evropské investiční banky. Město by mělo z této závratné sumy hradit jen pět procent. V brzké době se začne pracovat na projektu.