Podle Ivo Loskota z realitní kanceláře Eufinance většina zájemců na stavební parcely v současné době nedosáhne. „Pokud máte sedm milionů na pozemek, tak v Kralupech seženete," říká Loskot, podle kterého šla cena za metr čtvereční v poslední době mírně dolů, z průměrných sedmi tisíc korun za metr čtvereční zhruba na 6700 korun.

V okolí města jsou ceny pozemků přece jen trochu nižší. Například v Nové Vsi stojí metr čtvereční 5300. O trochu dráž je v Kozomíně, kde cena zasíťované parcely vychází na 5500 korun za metr čtvereční.

Jedna z nejdražších stavebních parcel v okolí města se objevila ve Veltrusech za 6900 tisíc za metr čtvereční. To je více než u některých pozemků přímo v Kralupech, kde třeba v lokalitě Na Skalách vychází metr pozemku na 6500 korun.

Mělník je levnější

Podstatně levněji se dají pořídit stavební pozemky v Mělníku, kde se cena za metr čtvereční pohybuje mezi pěti až šesti tisíci. Stejně jako ve Vraňanech ležících na půl cesty mezi oběma městy, kde se cena pozemku nabízeného na trhu vyhoupla na téměř pět a půl tisíce. Výhodou vesnice je totiž přímý vlakový spoj do Prahy.

Na druhou stranu od Mělníka, už v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, konkrétně v obci Vysoká, se přitom dá pořídit stavební pozemek za 2200 korun za metr.

„Záleží také na tom, jak je parcela velká. Čím větší, tím je částka za metr nižší,“ připomněl realitní makléř Jiří Černý ze společnosti Remax v Mělníku, podle kterého se vyskytují i nabídky, kde jsou ceny svou výší absolutně nesmyslné.

„U nás se teď více než pozemky prodávají starší a levnější nemovitosti," uvedl Černý, který stejně jako kralupský makléř potvrdil, že do hypotéky se nikomu příliš nechce. „Lidé se do hypoték nehrnou kvůli vysokým úrokovým sazbám. Některé banky už se dostanou pod šest procent, ale i tak zájem klesl. A stavět se lidem nechce i kvůli drahému stavebnímu materiálu,“ dodal.

Ve směru na Prahu je dráž

Na Kralupsku podle makléře Loskota záleží hodně na lokalitě. „Od Kralup směrem na Kladno jsou nemovitosti levnější, naopak ve směru na Prahu se částky pohybují na vysokých číslech," vysvětlil.

Příliš dosažitelné nejsou ani chalupy a chaty, jejichž ceny hnal nahoru zejména zvýšený zájem v době covidu, kdy lidé nesměli cestovat. Aktuálně se ceny blíží ke třem milionům korun. V aktuální nabídce je například chata na pozemku s krytým bazénem v Kozlech u Tišic za 2 miliony 690 tisíc korun. Ale dají se najít i rekreační nemovitosti za nižší seny, příkladem je chalupa v Tupadlech s pozemkem 350 metrů čtverečních za necelý milion.

Doba, kdy šly nemovitosti na dračku, už je podle mělnického makléře Černého pryč. Naopak stoupá zájem o byty, jejichž ceny sice klesly, ale jen velmi mírně, například v Kralupech zhruba o 15 procent.

V Mělníku se nyní cena bytu 3+1 pohybuje okolo čtyř milionů korun - když jde o byt družstevní. „U osobního vlastnictví je cena ještě o dva a více milionů vyšší," upřesnil Černý.