„Všichni jsme hračičkové," říká o papírových stavitelích Ondřej Hejl z Neratovic, který se podílí na pořádání výstavy. Sám je dokonce i autorem mnoha předloh, některé z nich si doma lepí i čtenáři časopisu ABC.

Právě na vystřihovánkách z ábíčka začínala většina českých stavitelů papírových modelů. Časem se naučili s papírem kouzlit, jejich díla jsou dokonalá.
Většinou jde o zálibu mužů. „Žen je méně, ale když už se do lepení dají, jsou skvělé. Například mezi staršími žáky v české lize vyhrává holka," vysvětluje Ondřej Hejl, který má rád románskou architekturu. V poslední době se zaměřil na kostelíky. Po českých a moravských ho teď čekají slovenské kostely. „Budou tam nějaké románské, gotické i dřevěné," říká o chystaném souboru.

Na letošní neratovické výstavě papírových modelů ho potěšily například nádherné bitevní lodě. „Je tu ale spousta pěkných kousků," říká, když si prohlíží modely, mezi kterými je sto osmdesát soutěžních a dalších dvě stě výstavních.

Papíroví stavitelé ke své zálibě potřebují vedle předloh ještě nůžky, skalpel, lepidlo, pinzetu, karton, vodovky nebo fixy a štětečky. Nákladné to prý není, vystřihovánka malého kostelíku stojí jen dvacetikorunu, bitevní loď, která má metr a půl, asi šest set korun. Zkušený dospělý modelář na ní ale dělá až šest měsíců.

České mistrovství papírových modelů se koná každý rok na jiném místě, střídají se česká a moravská města, která hostí největší domácí soutěže. Mezi ta patří už po léta i Neratovice.

Neratovický papír byl poslední letošní výstavou papírových modelů. „Další následují v příštím roce, v únoru nás čeká Brno, v březnu Ostrava, v dubnu Praha…" dodává Ondřej Hejl.

Vizitka 
Ondřej Hejl je neratovický rodák. Vyučil se leteckým klempířem, později dálkově vystudoval strojní průmyslovku. Pracuje jako provozní chemik. Jeho hlavní zálibou je modelářství. Papírové modely i maluje a vydává. Rád také fotí. Má dva syny.

Přečtěte si i příběh jednoho z papírových modelářů z našeho regionu, Josefa Maška z Úžic: 
http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/papiroveho-stavitele-josefa-maska-bavi-ponorky-a-traktory-20121124.html