Do lavic v pondělí ráno nezasednou například žáci Základní školy v Mlazicích v Mělníku. „Odmítáme opatření chystaná vládou. Podfinancováním uklízeček, školníků a dalších nepedagogů, dalším snižováním jejich platů hrozí redukce jejich počtu, čímž vyvstane problém v zajištění provozu školy," řekla k důvodům zapojení do stávky ředitelka školy Petra Hrušková.

Zavřená zůstane i Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova v Neratovicích. Ani tamní zaměstnanci nesouhlasí se škrty ve státním rozpočtu týkajícími se školství.

Ilustrační foto
Kralupská nadílka. Dárci plní přání seniorům: ponožky, svetry i mlýnek na maso

„Oznámené změny v přidělování finančních prostředků by znamenaly dokonce pokles platů pro tyto zaměstnance, kteří jsou ve škole také důležití a už nyní jsou jejich platy jen těsně nad hranicí minimální mzdy," vysvětlil ředitel neratovické školy Jaroslav Kužel.

Stávkovat se bude i v Základní škole v Jodlově ulici v Kralupech nad Vltavou. Tamní zaměstnanci chtějí zabránit například nekoncepčním zásahům do fungující vzdělávací soustavy. „Výdaje na vzdělávání nejsou dluhem, ale investicí do budoucnosti. Naše požadavky jsou legitimní – jde nám o udržení kvality vzdělávání," uvedla ředitelka Bohuslava Glasslová.

Také děti ze školky zůstanou doma

Zavřít své třídy plánuje také Mateřská škola Harmonie v Neratovicích. „Většina našich zaměstnanců se rozhodla připojit k jednodenní stávce, z tohoto důvodu není možné organizačně zajistit chod školy a všechna pracoviště budou tento den uzavřena," potvrdila ředitelka Šárka Polívková.

Některé školy budou ve stávkovém dni fungovat, ale v omezené podobě. Například Základní škola Jungmannovy sady Mělník nechá třídy otevřené pro žáky prvních ročníků, ostatní školáci zůstanou doma. V neratovické střední odborné škole a učilišti zase počítají s částečným provozem. „Výuka proběhne podle upraveného rozvrhu. Stravování je zajištěno," uvedla ředitelka Marcela Hrejsová.

Betlémy letí už osm století, to je název výstavy, kterou uvidíte ve velkém sále Regionálního muzea Mělník do 7. ledna.
Muzeum představuje nový mělnický betlém jako předzvěst oslav 750 let města

Ne všechny školy své dveře zavřou. Třeba v Základní škole Jaroslava Seiferta v Mělníku proběhne vyučování podle rozvrhu, byť tamní učitelé s vládou navrhovanými opatřeními nesouhlasí.

„Naší školy by se dotkly výrazným snížením počtu asistentů pedagoga a dále snížením počtu financovaných odučených hodin o šest procent," přiblížila ředitelka Michaela Vacková možné následky, které by v praxi vedly ke zrušení dělení některých tříd na skupiny při výuce angličtiny, informatiky, českého jazyka a pracovních činností.

Běžný školní den čeká i žáky základní školy Václava Havla v kralupském Lobečku. „Seznámil jsem zaměstnance s pravidly stávky. Nemáme odbory, čekal jsem do včerejška, jestli se někdo chopí iniciativy, ale nestalo se tak," řekl Deníku ředitel Martin Luksík.