V Cítově nedaleko Mělníka už dospěli k rozhodnutí. „Stávku 27. listopadu podpoříme,“ potvrdila Deníku ředitelka Základní školy v Cítově Iveta Rechcíglová. „Svou podporu vyjádříme tím, že ten den budeme ve škole, ale nebude probíhat výuka žáků na protest proti vládním nařízením. Žáci budou mít rukodělné dílničky a vysvětlíme jim, proč se neučíme," vysvětlila Rechcíglová.

Cítovská ředitelka připomněla, že vzdělávání by mělo být prioritou jakékoli společnosti. „V naší zemi se ale stává ,nepohodlným článkem‘ v celém řetězci naší politiky," poznamenala.

Městský ples v Mělníku v pátek 24. února 2023.
Plesová sezona na Mělnicku začíná. Tančí myslivci, hasiči, rybáři i popeláři

Zda budou stávkovat učitelé Základní školy v Hostíně, zatím není jisté. Tamní ředitelka Lenka Přibylová má přitom v souvislosti s problémy poslední doby obavy o budoucnost českého školství. „Cítím beznaděj," konstatovala.

Podle ředitele Základní školy Václava Havla v Kralupech nad Vltavou Martina Luksíka je největším problémem současného školství pokles peněz určených přímo na vzdělávání.

Možné připojení ke stávce je podle něho ryze věcí učitelů. „Ředitel školy stávku neorganizuje. Na naší škole odborová organizace není, a jestli vznikne stávkový výbor, to nevím. Musí si ho zaměstnanci založit sami a mají stále dost času," uvedl Luksík.

Zájem o školství jen při předvolební kampani

V Základní škole Jungmannovy sady v Mělníku schůzka pracovníků školy proběhne v příštím týdnu. Podle názoru tamního ředitele Dalibora Ullrycha škrty ve školství povedou ke zhoršení podmínek jak pro žáky, tak pro pedagogické i nepedagogické pracovníky. „Opět se potvrzuje, že školství je prioritou pouze v době předvolební kampaně," poznamenal.

„Rozumím tomu, že je potřeba šetřit. Ale snižovat platy zaměstnancům, kteří jsou už teď v podstatě na minimální mzdě, nebo rušit některé posty asistentů pedagoga, není úplně správným řešením,“ zdůraznila ředitelka Základní školy Jaroslava Seiferta v Mělníku Michaela Vacková.

Během letošního roku vysadili v Zooparku Zelčín několik desítek stromů.
Podívejte se: V Zooparku Zelčín letos vysadili několik desítek stromů

Takzvaná Seifertka je školou zaměřenou na výuku světových jazyků. „Je potřeba, aby třídy byly rozděleny do menších skupin. Třídu o 28 dětech je velmi komplikované učit pospolu," připomněla Vacková.

Se škrty nesouhlasí ani ředitel Základní školy Jindřicha Matiegky v Mělníku Vladimír Škuta, neboť by podle něho vedly ke zhoršení podmínek pro všechny strany. V souvislosti se stávkou ale nechce dělat předčasné závěry. „Nerad bych teď spekuloval, situace se vyvíjí, třeba nemusí ke stávce dojít,“ řekl Deníku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mělník opět zasáhla alergie na balisety. Zelené sloupky jsou nově v Klášterní

Zdroj: Alena Hedvíková