Svou totožnost sice mohou provizorně prokázat jinými osobními doklady, například cestovními pasy nebo rodnými listy, na některých místech se ale bez občanek neobejdou. Čekají je nesnáze na poštách a v bankách, nemohou dostat řidičský průkaz nebo uzavřít sňatek.

Podle Heleny Hykové z mělnického správního odboru o nový občanský průkaz nezažádalo čtyřicet až padesát lidí. „V úředních dnech ještě občané přicházejí se žádostí o výměnu nebo s tím, že občanský průkaz ztratili,“ řekla Hyková.

Stejný počet majitelů prošlých občanek je i v kralupském správním obvodu. Podle referentky občanských průkazů Věry Vojtěchovské na radnici na své majitele čeká i stovka nových, zatím nevyzvednutých občanských průkazů.

Nejméně lidí s nepodanou žádostí o nový typ občanského průkazu je v neratovickém správním obvodu. Podle vedoucího Karla Šlehofera jich radnice eviduje asi dvaatřicet. „Budeme s těmito lidmi zahajovat správní řízení, na jehož konci je čeká pokuta,“ uvedl Šlehofer.

Trampotyse tedy nebudou týkat jen problémů s uváděním totožnosti na různých institucích. Na absenci občanského průkazu se totiž pohlíží jako na přestupek a při následném správním řízení se pokuta může vyšplhat až do výše deset tisíc korun.

Do konce minulého roku bylo nutné vyměnit průkazy, vydané do 31. prosince roku 1998, tedy bez strojově čitelných údajů. Výjimku dostali jen senioři, kteří se narodili před rokem 1936.