Jsou buď handicapovaní, v částečném invalidním důchodu, mají pohybové problémy nebo jsou jinak zdravotně znevýhodněni. Ke všemu nemají práci.
Na Mělnicku je jich 545 a s hrůzou musejí sledovat statistiku zdejšího úřadu práce, který má pro ně v evidenci pouhých osm míst. Ani před měsícem nebyla situace o nic lepší. Úřad práce Mělník evidoval podle analytika Josefa Slavíka 548 nezaměstnaných lidí s handicapem a jen deset pracovních míst pro tuto skupinu obyvatel.

„Lidé z této skupiny nezaměstnaných sice mohou nastoupit i na jiné volné místo, než na některé z oněch dvaceti určených pro zdravotně postižené obyvatele, ale je to vzhledem k jejich handicapu velmi těžké. Práci totiž nemohou vykonávat tak jako zcela zdravý člověk,“ říká Lubomír Kiš z Úřadu práce Mladá Boleslav.

Na Mělnicku je celkem devět firem, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených. Tyto podniky se dělí na chráněné dílny a chráněná pracoviště. Jde o firmy, které zaměstnávají více než šedesát procent zdravotně postižených. „Pak jsou zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají mezi padesáti a šedesáti procenty handicapovaných lidí, ale nemají statut chráněné dílny,“ vysvětluje Kiš. Na Mělnicku firmy s minimálně padesáti procenty zdravotně postižených pracovníků vytvářejí průměrně pouhých 17 pracovních míst.

Analytik mělnického úřadu práce Josef Slavík nemá informace o tom, jak často a z jakých důvodů dochází k propouštění handicapovaných pracovníků. „Povinností zaměstnavatelů však není nás o tom informovat,“ vysvětluje Slavík.

Počet nezaměstnaných handicapovaných lidí však na Mělnicku poměrně kolísá. Jen od září loňského roku do ledna letošního roku jich přibylo 32 (viz tabulka vlevo).

Podle Kiše zhruba u poloviny ze zdravotně postižených nezaměstnaných lidí na Mladoboleslavsku nejde o klasický handicap, ale například jen o částečný invalidní důchod či omezenou pohyblivost. Často však jde o osoby nad padesát let, takže ve spojení s jejich zdravotním problémem jsou i pro ně klasická pracovní místa velmi těžko dostupná.

„Hodně záleží na zaměstnavateli, zda je ochoten tuto osobu zaměstnat. Získání pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením závisí i na charakteru pracovní pozice či na tom, zda má zdravotně postižená osoba dosažené vzdělání požadované na uvedené pracovní místo. Ovlivňujících faktorů je více,“ říká Slavík.