Tisíc podpisů sháněl v létě na Mšensku Ivan Heidler. Bez nich by se nemohl jako nezávislý kandidát ucházet o přízeň voličů v letošních volbách do Senátu. Na petiční listiny se mu podepsalo dokonce čtrnáct set příznivců, přesto to nevyšlo. Mezi šesti kandidáty do senátu za Mělnicko jeho jméno schází.

„Říkal jsem si, že bych mohl mít jako místní lékař z Mělnicka slušné šance na úspěch. Už proto, že bych jako zastánce občanské společnosti nefiguroval na kandidátní listině žádné strany a řídil bych se pouze svým svědomím,“ řekl pro Deník lékař z Kaniny, který pochází z Prahy.

Stoh petičních listin se jmény a rodnými čísly oprávněných voličů může spálit. K ničemu mu totiž nejsou.

Kanina pouhé dva dny před vyhlášením voleb z osmadvacátého obvodu, který zahrnuje část Mělnicka a Prahy –východ, vypadla. A spolu s ní i Mšeno, Chorušice, Kadlín, Lobeč, Nosálov, Stránka, Dobřeň, Vidim, Medonosy, Liběchov, Želízy, Tupadly, Dolní Zimoř a Kokořín.

Zjistil to až na mšenské radnici, kam se šel jako kandidát do Senátu zaregistrovat. „Tam jsem se dozvěděl, že u nás letos žádné senátní volby nebudou, protože nás dočasně přeřadili do obvodu České Lípy,“ řekl lékař.

„Byla to náhoda a nebo záměr?“ ptá se Ivan Heidler. „Každopádně jsem úředním šmahem přišel o značný počet voličů a mohl to zabalit. Znovu jsem si pak prohlédl webové stránky Senátu České republiky, tam však seznam obcí volebních obvodů zůstal beze změny,“ zdůraznil.

Kaninský lékař požádal o vysvětlení přímo kancelář Senátu. Úředníci mu sice děkovali za upozornění na neaktuálnost webu, dotaz, jakou vypovídající hodnotu stránky mají, když neobsahují zásadní změny, však odbyli vysvětlením, že hodnota webu je pouze informativní. Směrodatný je prý výhradně zákon o volbách do Parlamentu ČR, který lze na stránkách nalézt.

Běžný návštěvník senátního webu asi pokaždé neprojíždí volební zákon se všemi změnami. A alespoň strohý odkaz na novinky by hledal marně.

„Pro kandidáty do Senátu je asi lepší vstoupit do strany nebo se na listině jen tvářit jako nezávislý, protože skutečně nezávislý kandidát nemůže čelit podrazům, které by nikdy nečekal,“ doplnil zklamaný lékař, kterému daly zbytečně své hlasy stovky lidí ze širokého okolí.