Vesnici, která na hráz čekala jedenáct let. A když se protipovodňový val konečně začal stavět, přišla další povodeň. Pouhé tři měsíce před dokončením hráze.

Kdyby to záleželo jen na Zálezlicích, už by val vesnici před velkou vodou dávno chránil. Podle starosty vesnice Jiřího Čížka se dlouho řešilo, kdo by měl hráz stavět a za jaké peníze. A pak přišly potíže s některými pozemky. S posledním majitelem, který nechce prodat pozemek, na němž stojí část hráze, se vesnice ještě teď soudí.

Loni na podzim se začalo stavět. A v září má být hotovo. Nebo možná mělo být. Podle toho, zda hráz nespláchne velká voda.

Podle Martina Charváta, stavbyvedoucího ústecké firmy Eurovia, která val staví, se začalo ze severní a východní strany, tedy z krajů. Střed zatím není hotový. Už od nedělního odpoledne tam firmy navážela další zeminu, aby mezeru zaplnila. „Zemina je ale nasáklá vodou, a tak ji nemůžeme hutnit," poznamenal Martin Charvát a vysvětlil, že jde o hutněný val, u kterého stabilitu zajišťují právě vrstvy zeminy hutněné a skládané na sebe.

Nikdo tak nevěděl, zda nehutněná provizorní část hráze silný tlak vody vydrží. V neděli ještě všichni místní věřili, že val odolá. V pondělí ale začala prosakovat voda… Část Zálezlic se po dvacáté hodině chystala na evakuaci, další lidé na to byli připraveni.

Kozárovice už byly plné vody a většina lidí je opustila. Dlouho otáleli, odešli už v neděli v noci, někteří se tam ale hned v pondělí vrátili. A nechtěli odejít. Později pro ně museli jet hasiči na motorových člunech. Pár lidí tam zůstalo. Na vlastní nebezpečí.

„Už nejsem optimista," řekl na prahu večera starosta Čížek, „jsme u soutoku Labe s Vltavou, a Mělník nepropustí tolik vody, kolik tam nateče. Takže musíme počítat s tím, že stejně jako před jedenácti lety přijde zpětná vlna a všechno bude zase u nás."

Starosta připomněl, že povodňové plány nejsou Zálezlicím ani dalším městům a vesnicím příliš platné. „Ve srovnání s rokem 2012 se zásadně změnila situace, tehdy nebyly hráze, které jsou teď na mnoha místech, například v Mělníku, Hoříně, Veltrusích… Poměr mezi průtokem a výškou hladiny tak bude úplně jiný, dá se jen odhadovat," poznamenal Jiří Čížek.

Zálezlický starosta je pěkně naštvaný kvůli nejasným a podhodnoceným informacím, které dostával.

"Kdyby nám řekli už v neděli ráno, že bude takový průtok a výška hladiny, dělali jsme hned od té doby na hrázi. Připadám si jako lhář, i když vím, že za to nemůžu," řekl Jiří Čížek, který místním slíbil, že v letošním roce bude vesnici před velkou vodou uchráněna.

Zálezlice byly při povodních v roce 2002 přezdívány české Troubky. Tehdy tam spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda poničila i rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalové hřiště. Škody přesáhly dvě stě milionů korun.