„Evidujeme zvýšený zájem o roušky. Předtím se mě na ně někdo zeptal jednou za měsíc, teď je to 10 až 15 lidí denně,“ potvrdila lékárnice z mělnické lékárny AMICA.

Na odbyt jdou i přesto, že obyčejné papírové roušky nejsou nepropustné a v boji s viry tak příliš velkou účinnost nemají. Podle odborníků tak jde spíše o lepší pocit člověka, jemuž i malá ochrana úst navodí dojem klidu.

A ten dojem je opravdu silný. Roušky totiž dochází i na dalších místech. Třeba v lékárně u mělnické nemocnice. „Za den jich prodáme kolem 30,“ řekla lékárnice Dita Bukačová.

Neratovická Dorea má pak aktuálně roušky zcela vyprodané. „Je o ně velký zájem. Nyní už žádné nemáme. Zkoušela jsem je objednat, ale zatím nebyly,“ řekla tamní lékárnice. A ani v Kralupech nad Vltavou to není jinak. V lékárně BENU je rovněž postrádají.

Odborníci v lékárnách na okrese obecně doporučují nespoléhat se na obyčejné roušky bez valného účinku. Aby nějaký byl, muselo by jít o respirátor. Důležité je podle nich zvýšit imunitu, dostatečně spát a dodržovat základní hygienu.