VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašák v obci snad konečně zmizí. Z pivovaru má být rekreační objekt

LOBEČ - Lobeč konečně našla investora, který chce zachránit chátrající objekt bývalého pivovaru. Cesta k tomu je však ještě dlouhá, už jen proto, že v bývalém pivovaru zjistili odborníci znečištění.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

 

Bývalý pivovar v Lobči čeká sanace. Průzkum znečištění objektu totiž prokázal, že hodnoty některých měřených látek jsou až několikanásobně překročené oproti normám.

Z pivovaru má být rekreační objekt
Společnost Riofrio Architects, která objekt zakoupila, má v plánu jej přebudovat na rekreační objekt. Pavel Prouza ze společnosti Riofrio Architects ujišťuje, že zjištěného znečištění se lidé z Lobče nemusejí obávat. „Výskyt znečištění tohoto rozsahu je v průmyslových objektech zcela běžný, lze jej předpokládat. Povrchové a podzemní vody nejsou znečištěním dotčeny,“ tvrdí Prouza.

V objektu je příliš rtuti, mědi a pesticidů
Richard Zuska z Ochrany podzemních vod Praha, který zpracovával v bývalém lobečském pivovaru průzkum znečištění, je však s podobnými tvrzeními opatrnější. „Náš průzkum poukázal na to, že určité znečištění v objektu je. Sanovat je ale možné vše,“ řekl pro Deník Zuska. Například v jednom ze vzorků zeminy byla 22x překročena hodnota pesticidu DDT, která je podle daných limitů předpokládána v podobných průmyslových zónách. V jednom z dalších pevných vzorků prokázal průzkum osminásobné překročení limitu pro měď. „Určitě bude potřeba odtěžit znečištěné zdivo,“ tvrdí Zuska.

Trochu varující je podle Zusky mírně překročený limit pesticidu DDT ve vzorku povrchové vody. Nemůže prý vyloučit, zda se pesticidy dostaly i do podzemních vod. „V nejbližší studni u bývalého pivovaru jsme však žádné překročené limity nezjistili,“ uklidnil obyvatele Lobče Zuska.

„Znečištění stavebních konstrukcí je dáno tím, že objekt kdysi sloužil jako skladový a dílenský provoz Státního statku ve Mšeně a byly v něm skladovány pesticidy,“ zdůvodnil výsledky průzkumu Prouza. „Sanace bude probíhat vyčištěním od případných zbytků pesticidů, vybouráním kontaminovaných podlah, lokálním vytěžením zeminy a případným odstraněním kontaminovaných částí omítek. Vzniklý odpad bude likvidován v souladu s platnými předpisy, zejména pak podle Zákona o odpadech,“ ujistil Prouza.

Starosta záměr společnosti vítá
Starosta Lobče Luděk Dohnalík záměr společnosti vítá a hodlá jej i podporovat. „Věřím, že díky záměru společnosti Riofrio Architects se podaří strašáka uprostřed obce zachránit,“ uvedl Dohnalík. Zároveň ocenil, že společnost má zájem o vytápění objektu biomasou.

Pivo se v Lobči přestalo vařit v roce 1942. Dnešní technický stav objektu se blíží spíše demolici a je výsledkem devastace posledních desetiletí. „Naše společnost zakoupila areál se záměrem jeho památkářsky citlivé adaptace na rekreační funkci,“ řekl Prouza. Podle něho budou investiční náklady na rekonstrukci vzhledem ke značné zchátralosti objektu vysoké, celkový standard nově vzniklých jednotek bude proto muset být poměrně luxusní. V areálu by dále mohl být umístěn i menší provoz občerstvení pro turisty. „Bude záležet na vlastním architektonickém řešení a zájmu podnikatelů v regionu o tento typ provozovny,“ tvrdí Prouza.

Společnost už zahájila revitalizaci areálu, odstraňuje náletovou zeleň, posekala trávu. „Tyto zásahy jsou nutné pro provedení geodetického zaměření, které by mělo být hotové v polovině července a poskytne nám podklady pro vlastní projekční práce,“ řekl Prouza.

Dokončení? Jaro roku 2009
Riorfio Architects předpokládá zahájení stavebních prací z jara příštího roku. Do té doby budou probíhat další průzkumové práce, projektování, projednávání projektu se státní správou a vlastní stavební řízení. Je možné, že stavba bude rozdělena na dvě realizační etapy – přední a zadní trakt. S dokončením se předběžně počítá na jaro 2009.

Sanace je možná, ale drahá
„Z výsledků provedených prací jednoznačně vyplývá, že v obou částech budovy bývalého pivovaru bude nutná sanace zjištěného znečištění,“ uvedl ve své zprávě Zuska. Zároveň tvrdí, že sanaci musí předcházet provedení dalšího a detailnějšího průzkumu znečištění. Náklady na tento průzkum odhaduje na desetitisíce korun, sanační práce pak podle něho spolknou finanční prostředky v řádu statisíců.

Pivovar poslouží „druhému bydlení“
Podle plánů společnosti by v bývalém pivovaru mělo vzniknout několik větších samostatných jednotek mezonetového typu, které by sloužily k individuální rekreaci druhého bydlení. Druhé bydlení je českým fenoménem, pod nímž se skrývají nejen objekty určené k rekreaci, ale i o druhé byty či domy, které jejich majitelé nevyužívají k trvalému bydlení. „Prozatím nemám žádné bližší informace o tom, komu a jakým způsobem budou byty nabídnuty a jaké byty mají být vybudované. Přesto věřím, že záměr společnosti bude pro obec přínosem,“ uzavřel starosta Dohnalík.

 

20.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Obsluha balící linky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Práce na balící lince., Odbavování + skládání potravinářských výrobků, Kontakt:, Vacková Zuzana, tel.: 730 154 692, , e-mail: zuzana.vackova@oksat.cz. Pracoviště: O.k. automot & sat s.r.o. 01, Mělnická, č.p. 133, 277 32 Byšice. Informace: Zuzana Vacková, +420 730 154 692. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči C+E. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 65000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - praxe s návěsovou soupravou podmínkou, převážně jízdy v okruhu do 40 km od Mělníka, Nabízíme: prémie za dobré výsledky,příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, Kontakt: p. Roudnický telefonicky 8:00-16:00. Pracoviště: Servis dopravní techniky, a.s. - vraňany, 277 07 Vraňany. Informace: Tomáš Roudnický, +420 737 229 777. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, výpis z rejstříků trestů, zdravotní průkaz, profesní zkouška strážného výhodou(zajístíme), Nabízíme: motivační odměny, možnost záloh, příspěvek na dopravu a ubytování, Místo výkonu práce: OD Kaufland Mělník, Kontakt: osobní schůzka na informacích v Kauflandu 9:00-22:00, telefonicky kdykoliv. Pracoviště: Alsupa, s.r.o. - mělník, Klášterní, č.p. 3630, 276 01 Mělník 1. Informace: Leo Jeřábek, +420 775 554 702. Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 13 500 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: - Obsluha strojů při výrobě betonových výrobků., - požadujeme dobrý zdravotní stav, - jedná se o fyzicky náročnou práci, Kontakt: Synetar Mykhailo ÚT a ČT 9:00 - 14.00, , tel.: 774 278 735, e-mail: rytmeltrading@email.cz. Pracoviště: Rytmel trading s.r.o. lužec, 9. května, č.p. 259, 277 06 Lužec nad Vltavou. Informace: Mykhailo Synetar, +420 774 278 735.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihostroj hrál v úterý na domácí půdě s  Aero Odolena Voda 3:1.
22

OBRAZEM: První vyhraný set Odolce další zisk nepřinesl

Cílem branného dne je, aby si děti věděly rady v krizových situacích a dokázaly poskytnout první pomoc.
19

OBRAZEM: Studenti gymnázia prožili branný den

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Policie hledá ženu, která se mohla stát obětí násilí

Střední Čechy – Policie pátrá po Kateřině Peškové ze Zlaté z Prahy – východ. Pohřešovaná byla naposledy viděna dne 23. září v 11.24 hodin, kdy odjela z místa svého současného pracoviště Centrum péče – Doubrava, spolu se svým bývalým přítelem.

V Kralupech vysadí stromy přátelství

Kralupy – Už v pátek odpoledne budou v Kralupech na sídlišti Na Cukrovaru slavnostně vysazeny stromy přátelství, přičemž každý tento strom se stane symbolem spolupráce mezi městem Kralupy a jejich partnerskými městy nejen ze zahraničí. Jeden strom tedy připadne Hennigsdorfu, druhý bude pro Banyuls sur Mer, třetí pro Komárno, další pro Šabac, Hrádek nad Nisou a Środa Wielkopolska.

Zastávka na vlakovém nádraží by měla sloužit od prosince

Mělník - Mělničany čekají zásadní změny v hromadné dopravě. Posílena bude autobusová doprava, na vlakovém nádraží bude nová autobusová zastávka a do Prahy pojede další ranní přímý vlak. Podle slov mělnického místostarosty Milana Schweigstilla na začátku prosince, v době, kdy se celostátně mění jízdní řády, by mělo dojít na Mělníku k rozdělení linky 474 na dvě.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT