VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašák v obci snad konečně zmizí. Z pivovaru má být rekreační objekt

LOBEČ - Lobeč konečně našla investora, který chce zachránit chátrající objekt bývalého pivovaru. Cesta k tomu je však ještě dlouhá, už jen proto, že v bývalém pivovaru zjistili odborníci znečištění.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

 

Bývalý pivovar v Lobči čeká sanace. Průzkum znečištění objektu totiž prokázal, že hodnoty některých měřených látek jsou až několikanásobně překročené oproti normám.

Z pivovaru má být rekreační objekt
Společnost Riofrio Architects, která objekt zakoupila, má v plánu jej přebudovat na rekreační objekt. Pavel Prouza ze společnosti Riofrio Architects ujišťuje, že zjištěného znečištění se lidé z Lobče nemusejí obávat. „Výskyt znečištění tohoto rozsahu je v průmyslových objektech zcela běžný, lze jej předpokládat. Povrchové a podzemní vody nejsou znečištěním dotčeny,“ tvrdí Prouza.

V objektu je příliš rtuti, mědi a pesticidů
Richard Zuska z Ochrany podzemních vod Praha, který zpracovával v bývalém lobečském pivovaru průzkum znečištění, je však s podobnými tvrzeními opatrnější. „Náš průzkum poukázal na to, že určité znečištění v objektu je. Sanovat je ale možné vše,“ řekl pro Deník Zuska. Například v jednom ze vzorků zeminy byla 22x překročena hodnota pesticidu DDT, která je podle daných limitů předpokládána v podobných průmyslových zónách. V jednom z dalších pevných vzorků prokázal průzkum osminásobné překročení limitu pro měď. „Určitě bude potřeba odtěžit znečištěné zdivo,“ tvrdí Zuska.

Trochu varující je podle Zusky mírně překročený limit pesticidu DDT ve vzorku povrchové vody. Nemůže prý vyloučit, zda se pesticidy dostaly i do podzemních vod. „V nejbližší studni u bývalého pivovaru jsme však žádné překročené limity nezjistili,“ uklidnil obyvatele Lobče Zuska.

„Znečištění stavebních konstrukcí je dáno tím, že objekt kdysi sloužil jako skladový a dílenský provoz Státního statku ve Mšeně a byly v něm skladovány pesticidy,“ zdůvodnil výsledky průzkumu Prouza. „Sanace bude probíhat vyčištěním od případných zbytků pesticidů, vybouráním kontaminovaných podlah, lokálním vytěžením zeminy a případným odstraněním kontaminovaných částí omítek. Vzniklý odpad bude likvidován v souladu s platnými předpisy, zejména pak podle Zákona o odpadech,“ ujistil Prouza.

Starosta záměr společnosti vítá
Starosta Lobče Luděk Dohnalík záměr společnosti vítá a hodlá jej i podporovat. „Věřím, že díky záměru společnosti Riofrio Architects se podaří strašáka uprostřed obce zachránit,“ uvedl Dohnalík. Zároveň ocenil, že společnost má zájem o vytápění objektu biomasou.

Pivo se v Lobči přestalo vařit v roce 1942. Dnešní technický stav objektu se blíží spíše demolici a je výsledkem devastace posledních desetiletí. „Naše společnost zakoupila areál se záměrem jeho památkářsky citlivé adaptace na rekreační funkci,“ řekl Prouza. Podle něho budou investiční náklady na rekonstrukci vzhledem ke značné zchátralosti objektu vysoké, celkový standard nově vzniklých jednotek bude proto muset být poměrně luxusní. V areálu by dále mohl být umístěn i menší provoz občerstvení pro turisty. „Bude záležet na vlastním architektonickém řešení a zájmu podnikatelů v regionu o tento typ provozovny,“ tvrdí Prouza.

Společnost už zahájila revitalizaci areálu, odstraňuje náletovou zeleň, posekala trávu. „Tyto zásahy jsou nutné pro provedení geodetického zaměření, které by mělo být hotové v polovině července a poskytne nám podklady pro vlastní projekční práce,“ řekl Prouza.

Dokončení? Jaro roku 2009
Riorfio Architects předpokládá zahájení stavebních prací z jara příštího roku. Do té doby budou probíhat další průzkumové práce, projektování, projednávání projektu se státní správou a vlastní stavební řízení. Je možné, že stavba bude rozdělena na dvě realizační etapy – přední a zadní trakt. S dokončením se předběžně počítá na jaro 2009.

Sanace je možná, ale drahá
„Z výsledků provedených prací jednoznačně vyplývá, že v obou částech budovy bývalého pivovaru bude nutná sanace zjištěného znečištění,“ uvedl ve své zprávě Zuska. Zároveň tvrdí, že sanaci musí předcházet provedení dalšího a detailnějšího průzkumu znečištění. Náklady na tento průzkum odhaduje na desetitisíce korun, sanační práce pak podle něho spolknou finanční prostředky v řádu statisíců.

Pivovar poslouží „druhému bydlení“
Podle plánů společnosti by v bývalém pivovaru mělo vzniknout několik větších samostatných jednotek mezonetového typu, které by sloužily k individuální rekreaci druhého bydlení. Druhé bydlení je českým fenoménem, pod nímž se skrývají nejen objekty určené k rekreaci, ale i o druhé byty či domy, které jejich majitelé nevyužívají k trvalému bydlení. „Prozatím nemám žádné bližší informace o tom, komu a jakým způsobem budou byty nabídnuty a jaké byty mají být vybudované. Přesto věřím, že záměr společnosti bude pro obec přínosem,“ uzavřel starosta Dohnalík.

 

20.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost,zodpovědnost, ochota a chuť pracovat ve třísměnném provozu, Nabízíme: mimořádné prémiové hodnocení, stravenky, příspěvek na dopravu, Kontakt: telefonicky 13:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem, osobní schůzka každý pátek 8:00-16:00. Pracoviště: Rama bohemia, a.s. - obříství, Spojovací, č.p. 231, 277 42 Obříství. Informace: Veronika Střelečková, +420 326 538 043.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zajišťuje sociálně-právní ochranu dětí (ve znění zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění a dalších souvisejících právních norem), Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v oblasti sociální práce nebo příbuzných oborů dle zákona 108/2006 Sb. praxe v oboru vítána, kreativita, samostatnost, spolehlivost, dobré kominukační a organizační schopnosti, uživatelská znalost práce na PC, Řidičský průkaz sk B, , Přihláška musí obsahovat: přesné označení výběrového řízení; jméno, příjmení, titul; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu; číslo OP, datum a podpis., K přihlášce se připojí tyto doklady: strukturovaný životopis, motivační dopis v rozsahu max. 1 A4, výpis z evidence Rejstříků trestů ne starší 3 měsíce, ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, Termín doručení přihlášek:31.5.2018 do 10:00 hod., Adresa doručení přihlášky: Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru, 276 01 Mělník.. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: znalost přípravy tradičních čínských pokrmů, předchozí praxe v hostinském provozu vítána, čínský jazyk vítán, Místo výkonu práce: Hennigsdorfská č.p. 1047, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1, Kontakt: pohovory pouze na adrese restaurace po předchozím telefonickém objednání nejlépe formou SMS.. Pracoviště: Ze yu s.r.o., Hennigsdorfská, č.p. 1047, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: XU Guowei, +420 730 618 682.

Management - Management Vedoucí 35 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci Projektový manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokládaná náplň práce:, - zodpovědnost za přípravné a koordinační práce při podávání žádostí o granty ve spolupráci s administrátorem a ekonomem, - průběžné hodnocení rizik realizace projektu/grantů včetně plánu eliminace , - spolupráce a komunikace s vědeckými pracovníky vč. případných zahr. partnerů, komunikace s poskytovateli dotací vč. zpracování a kompletace průběžných zpráv a žádostí o změny , - koordinace činností souvisejících s vypsáním veřejných zakázek na dodávky a služby v rámci řešených projektů (realizuje externí firma), - monitorování plnění stanovených cílů projektů , - vytvoření a vedení grantového oddělení, Požadavky:, - schopnost rychle se orientovat v nové problematice, - vysoké pracovní nasazení, flexibilita, analytické schopnosti, odolnost vůči stresu, orientaci na výsledky, velmi dobré organizační a komunikační schopnosti, schopnost logického a systematického uvažování, schopnost samostatně plnit úkoly ve stanovených termínech, aktivní spolupráce v týmu a vedení týmu, Výhodou:, - znalost a zkušenosti s prací v problematice EU fondů, - orientace ve sféře podpory výzkumu, vývoje a inovací, příp. vzdělávání, - zkušenost s vedením malého týmu lidí, - orientace v zákonu o veřejných zakázkách, - znalost nástrojů řízení MS Project nebo MS SharePoint, Motivační dopis a CV zasílejte na. Pracoviště: Ústav živočišné fyziologie a genetiky av čr, v.v.i., Rumburská, č.p. 89, 277 21 Liběchov. Informace: Jana Brandelová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
9

Přívaly vody, kroupy, vichr. To nabízí předpověď pro středeční odpoledne

René Franěk vybudoval zoo v Chlebích. V poslední době je však spíše znám svými kontroverzními výroky.
7

Výroky Reného Fraňka pobuřují politiky i veřejnost

OBRAZEM: Tuhanští se veselili

Tuhaň – Obec Tuhaň pořádala v sobotu kulturní program pod názvem „Posezení pod májkou“. K poslechu a tanci tradičně hrála kapela Václava Hrušky a Zdeňka Kouby "A je to band". 

Mít doma Meghan nebo Harryho? Není problém

Střední Čechy – Dlouho očekávaná svatba v britské královské rodině dojala celý svět – a obřad, kdy se na společnou cestu životem vydali princ Harry se svou vyvolenou Meghan, si v sobotu nenechala ujít ani řada lidí u nás. Dá se předpokládat, že jména snoubenců se mohou stát i inspirací pro rodiče, kteří se těší na narození miminka. Ovšem – nebude problém se zapsáním neobvyklých jmen do matriky?

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Dvě červené v jedinou minutu. Zárybští bratři v Brodě nedohráli

Střední Čechy – Kly mohly v I. A třídě po dlouhé době oslavit tříbodový zisk.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT