Loni v listopadu procházela Markéta Štosová dopoledne kolem obchodního domu na náměstí Karla IV., když v prvním patře zahlédla na parapetu malé dítě. Nejdříve se nepochybně lekla, žádná panika ji ale nezasáhla, naopak hned zahájila záchrannou akci.

Rychle zavolala městským strážníkům a vzápětí už dávala dohromady další kolemjdoucí, aby zasáhli, kdyby dítěti došly síly a z vysokého parapetu padalo dolů na chodník. Věřila, že by dítě společně dokázali zachytit.

Rychlý zásah

Naštěstí k pádu nedošlo. Strážníci Robert Novák a Ladislav Kerpl byli záhy na místě a dítě z okna vytáhli. Šlo o chlapečka ve věku dva a půl roku, který vylezl na parapet, když zůstal chvíli sám. Na sobě měl jen tričko, byl podchlazený a v šoku.

„Robert Novák a Ladislav Kerpl zachránili lidské životy už v minulosti, proto byli oceněni pamětní medailí druhého stupně," vysvětlil ředitel Městské policie v Mělníku Ladislav Hošmánek.

Pamětní medaili třetího stupně předal mělnický starosta Ctirad Mikeš operátorce městské policie Lence Kožlejové, která si na začátku letošního roku věděla rady, když na linku 156 v noci zavolal sebevrah.

Noční drama

Dokázala ho udržet na telefonu, přispět k odvrácení jeho záměru, a zjistit, kde se právě nachází.

Shodnou medaili dostali i strážníci Josef Souček a Rudolf Fidler, kteří byli tehdy ve službě. Muže našli na autobusové zastávce ve chvíli, kdy už měl nůž přiložený u žíly na krku. Když je zahlédl, přesunul nůž na zápěstí. „Strážníci ho rychlým a profesionálním zákrokem odzbrojili, poskytli mu první pomoc a předali ho lékařům," řekl o dramatické lednové noci Ladislav Hošmánek.

Další lidský život zachránili loni na podzim při mělnickém vinobraní strážníci Václav Mūller a Petr Limprecht. Přespolní návštěvník slavností se dostal do kolapsového stavu, ležel na chodníku mezi dvěma obchodními domy na náměstí Karla IV., byl netečný, klepal se a nemohl dýchat. Ze zranění v obličeji a z úst mu přitom tekla krev. Když mu strážníci poskytli první pomoc, přišel k vědomí. Nechtěl zůstat ležet a začal s nimi bojovat. Dokázali ho ale udržet 
v klidu a pokračovat v ošetření až do příjezdu záchranářů.