VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy a učiliště přijely za deváťáky

Mělník – Skupinky žáků základních škol čekaly včera před budovou mělnického Masarykova kulturního domu. „Už víš, kam chceš jít?" ozývalo se. Žáci si tam mohli vybrat střední školu i své budoucí povolání.

19.10.2012
SDÍLEJ:

Žáci středních škol, učilišť i gymnázií přivítali budoucí studenty. Foto: Deník/Lucie Čížková

Střední školy se žákům představily v celé budově. Jedna vedle druhé měly své stánky rozestavěné tak, aby nalákaly co nejvíce studentů. Hned u vchodu je vítala první střední škola, která chce samozřejmě naplnit své třídy v době, kdy je málo žáků.

O tom, že v současné době nastupuje do škol kvůli slabým ročníkům méně dětí, ví své i ředitel Soukromé střední  zdravotnické školy v Mělníku Vladimír Janovský. „Populační křivka klesla, takže školy chtějí nalákat co nejvíce studentů. Je to pochopitelné. Dříve jsme otevřeli dvě třídy v jednom ročníku a dnes máme co dělat, abychom naplnili alespoň jednu. Myslím si, že to pociťují všechny školy," prozradil ředitel soukromé školy, kde se neplatí školné.

Ke stánku školy sem tam některý z deváťáků zavítal. „Někteří z nich nás po zahlédnutí oblečku sestřičky okamžitě obešli obloukem. Jiní se zase zastaví a podívají se, co nabízíme. Jsou to ale spíš děvčata. I když musím říci, že máme desetinu studentů z mužského zastoupení. Jsou to chlapci, kteří jdou pak dál na zdravotnické záchranáře nebo studují medicínu," vysvětlil Janovský.

Atypickou střední školou, která se představila v Mělníku, byla vojenská škola z Moravské Třebové. Student druhého ročníku Pavel si školu pochvaluje. „Pokud by se někdo rozhodl, že na naši školu půjde, měl by počítat s tím, že je to fyzicky náročné. I na učivo, ale dá se to zvládat," řekl student.

Vedle zdravotnické nebo vojenské školy a učiliště pro budoucí kadeřnice si mohly děti vybírat také z učebních oborů kuchař, farmář, cukrář a mnoha dalších. Na výstavě byly zastoupeny nejen školy z Mělnicka, ale například i z okresů Mladá Boleslav nebo Litoměřice.

Na Mladoboleslavsku se nachází i střední odborná škola s učilištěm v Horkách nad Jizerou, která  nabízí kromě klasických gastrooborů také jeden neobvyklý, je jím právě obor farmář.

Podle učitelky Lenky Prokůpkové jde o tříletý učební obor zakončený zkouškou. „Obor je zaměřený na pěstování rostlin, chov zvířat, mechanizaci, práci s určitými materiály nebo si dělají řidičské průkazy na různé stroje," popsala základní učivo.

Vedle těchto předmětů se studenti zabývají také krajinou, je to zčásti spojeno s oborem zahradníků. „Mají týden školy a týden praxe. V rámci této praxe mohou zůstat ve škole, nebo dojíždět na pracoviště, která jsou smluvená. Je to velice oblíbený obor. Dříve se do podobného oboru hlásili žáci s horším známkovým průměrem, dnes si na to nemůžeme stěžovat. Často totiž jde o děti zemědělců, které by neměly kde studovat, a tak chodí k nám," řekla kantorka.

Studenti této střední školy s učilištěm mohou využít i zahraničních stáží. Cukráři se navíc pravidelně zúčastňují nejrůznější soutěží. „Spolupracujeme v gastrooborech také s Pražským hradem. Děti mohou využít i zahraničních pobytů, kde získají zavímavé zkušenosti. Chceme jim nabídnout co nejvíce prostoru pro učení v praxi," dodala kantorka.

Žáci základních škol mohli vybírat z několika desítek středních škol, učilišť i gymnázií. Někteří z nich docházeli s jasnou představou, mnozí ale stále netušili, kam chtějí nastoupit. „Škol je hodně, ale nejsem tak rozhodný," prozradil jeden z deváťáků, kteří Masarykův kulturní dům včera navštívili.

Autor: Lucie Čížková

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Vánoční dárky lze koupit i ve škole

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.

Kralupský ultramaratonec René Kujan dostal cenu pro filantropy

Kralupy - Česká asociace paraplegiků – CZEPA spolu s Kralupanem René Kujanem získala při letošním vyhlašování Cen Fóra první místo v kategorii fundraisingový projekt roku, kde se získávají finanční prostředky pro potřebné. Ocenění vyhlašuje Fórum dárců, které zastřešuje všechny dárce v republice, podporující tělesně hendikepované lidi. Letos byly přihlášeny přes dvě stovky projektů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT