Do soutěže přihlásila šikovnou mažoretku její maminka a zároveň trenérka Helena Klímová na popud Sářiných učitelek ze základní školy v Jungmannových sadech.

„Kontaktovala mě zástupkyně ředitele Olga Čermáková po konzultaci s Miroslavou Bělochovou," popsala šťastná maminka, která sice o existenci ankety věděla, nikdy by ji ale nenapadlo svou dceru do soutěže přihlásit. „Ze školy naléhali, ať to zkusím, že si to Sára zaslouží. Sice jsem moc nevěřila, že by mohla uspět, ale řekla jsem si, že to tedy zkusíme," doplnila.

Padesát přihlášených, patnáct finalistů

Pár dní poté, co odeslala přihlášku doplněnou soupisem všech Sářiných úspěchů v posledních dvou letech na poli mažoretkového sportu, jí zazvonil telefon. Ukázalo se, že s padesáti přihlášených dětí z celého Středočeského kraje se Sára dostala do závěrečné patnáctky, která se představí na středočeském finále Zlatého oříšku v Říčanech.

„Shodly jsme se, že to pojmeme jako výlet a užijeme si hezkou neděli. Nedělaly jsme si žádné naděje," připomněla Helena Klímová. V jejím názoru ji utvrdily i výkony ostatních soutěžících. „Prezentovali se buď předvedením svého umění přímo na jevišti, anebo, pokud to prostor kulturního domu nedovoloval, nominačním videem," vysvětlila zakladatelka oddílu mělnických mažoretek s tím, že v Říčanech se představili například hokejová brankářka, hráč na ukulele, harfenistka nebo třeba dva cvičení pejskové dívky, která jako druhou aktivitu předvedla hru na hoboj.

Porovnávání nesrovnatelného

„Byla tam strašná spousta šikovných dětí, vůbec jsem porotě nezáviděla, že musí rozhodovat. Je to těžké, když má člověk porovnat tolik různých a hlavně rozdílných kategorií," uvedla Helena Klímová, kterou nejvíce zaujala mladá zpěvačka a také hráčka stolního tenisu. A trampolínistka. „Vždycky, když někdo řekl, že jde skákat na trampolíně, představila jsem si to jako ty trampolíny na poutích, jak jsou tam děti přivázené a jen se houpou. Ale ona je to vlastně gymnastika ve vzduchu!" byla ohromená.

Ještě hlouběji jí pak spadla brada ve chvíli, kdy zjistila, že Sára oslnila porotce svým vystoupením v sále i seznamem dosavadních úspěchů natolik, že se probojovala mezi trojici oceněných.

„Byla jsem překvapená a hrozně šťastná," potvrdila nadšeně s tím, že deset tisíc korun, které Sára získala, investují zpátky do mažoretkového sportu. „Vidím to na nový kostým a nejspíš z toho uhradíme i nějaké startovné na soutěžích," uzavřela Helena Klímová.