Podle Mikuláše Misterky, zástupce vyššího gymnázia Jana Palacha v Mělníku se do stávky zapojí i zdejší studenti. „Od 12 hodin do 12:30 budeme před vchodem do gymnázia sbírat podpisy na výzvu, která se k této akci pojí. Protest je určen hlavně pro studenty, ale zúčastnit se může každý,“ vysvětlil Mikuláš Misterka.

V některých městech dostanou dokonce studenti hodinu volna, aby se stávky mohli zúčastnit. Podle ředitelky mělnického gymnázia Ilony Němcové se z iniciativy studentské rady někteří studenti vyššího gymnázia stávky zúčastní. „V tom případě si donesou omluvenku na dotčenou vyučovací hodinu,“ uvedla ředitelka.

Podporu pro svoji akci mají od vedení školy například také nymburští gymnazisté. Ředitel školy Jiří Kuhn je sice na dvoudenním jednání, nicméně organizátorům zaslal dopis, který bude na poledním shromáždění přečten a ve kterém jim vyjádří podporu. „Zvažujeme dvě varianty podepisování výzvy. Buď klasickou papírovou formou, nebo bude výzva přímo na silnici a na ní se také bude podepisovat a nakonec ji vyfotíme dronem,“ popsal jeden z nápadů Vojtěch Vejvoda.

Kromě přečtení dopisu od ředitele školy se budou na shromáždění moci vyjádřit přítomní studenti. Stejně jako v Poděbradech akce potrvá půl hodiny. Zástupkyně ředitele Ilona Drahotová potvrdila, že škola umožní studentům účast na akci. „Pokud se akce budou chtít zúčastnit i neplnoletí studenti, budou muset mít souhlas rodičů,“ řekla Drahotová.

Výzvu nazvanou Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

„Prakticky denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme," uvedl iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský.

Účastníci mohou při stávce stvrdit svůj souhlas se zněním výzvy, a to podpisem na transparent, křídou na chodník či na tvář, následně mají své fotografie či videa sdílet na sociálních sítích s hashtagem #VyjdiVen.


Základní požadavky studentů
Především požadujeme:
1) Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
2) Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
3) Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.