VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti mělnických škol v maturitách nanečisto uspěli

Mělník - Už týden znají studenti mělnických středních škol výsledky testů maturity nanečisto. Odborné školy splinily stanovený průměr. S vyhodnocováním testů ale nejsou někteří učitelé spokojeni.

11.11.2010
SDÍLEJ:

Maturitu nanečisto si vyzkoušela i Kateřina Fleisigová z oktávy A klatovského gymnázia. Foto: DENÍK/Jana Pavlasová

Už týden znají studenti mělnických středních škol výsledky svých maturitních testů.

Většina z nich ale pokládá státní maturity za zbytečné nařízení úředníků ministerstva školství. „Myslím si, že státní maturity nejsou pro žáky nic dobrého. Pro čtvrťáky tedy určitě ne. Možná to ulehčí život studentům, kteří je budou skládat po nás. Je rozdíl, jestli se čtyři roky připravujete na jednu z variant a jste s tím smíření, než když státní maturitu dostanete příkazem,“ řekl student čtvrtého ročníku Střední zahradnické školy v Mělníku Miroslav Suchan, který si v polovině října vyzkoušel základní variantu testu.

Jeho spolužačka Michaela Roubalová nesouhlasí hlavně s podmínkami výuky, které jsou pro studenty odborných škol jiné ve srovnání se studenty gymnázií.
„Při státních maturitách se nahází studenti do jednoho pytle. Nikdo se vůbec nezajímá o to, že my se specializujeme v určitém oboru a oproti studentům z gymnázia máme méně hodin českého jazyka i angličtiny,“ připomněla studentka z Vrbna.

Podle ředitele školy Ivana Roušala sjednocené maturity svůj význam mají. „Domnívám se, že se zavedením státních maturit zkvalitní celková úroveň středního školství. Do budoucna je ale nutné zjednodušit jejich průběh. Ten je hodně komplikovaný, narušuje vnitřní chod školy a je náročný na personální obsazení,“ uvedl Roušal a dodal, že studenti školy splnili stanovený průměr.

Generálku maturit si vyzkoušeli také na Integrované střední škole technické v Mělníku. Studenti maturitních oborů i jejich spolužáci z nástavby si vybrali jednodušší variantu zkoušky.

Ředitel školy Vojtěch Stritzko je s výsledky maturit spokojen. „Vzhledem k tomu, že jsme odborná škola, je šedesát procent velice slušný výsledek,“ zhodnotil úspěch odborného učiliště s maturitními obory Stritzko a doplnil, že s vyhodnocením výsledků nebyl po logistické stránce téměř žádný problém.

Se způsobem zpracování výsledků ale naprosto nesouhlasí ředitel soukromé střední zdravotnické školy Vladimír Janovský. „V celkovém průměru jsme dopadli dobře, to ano, ale jinak pokládám výsledky, které nám přišly od Cermatu za irelevantní. Jestliže žákyně test prokazatelně napsala a v celkovém hodnocení je u jejího jména jen proškrtnutá kolonka, nejedná se rozhodně o drobný nedostatek,“ sdělil Deníku Janovský a dodal, že výsledky nejsou jediným nedorozuměním mezi mělnickou zdravotnickou školou a společností Cermat.

Ta měla už minulý týden dodat škole brožury, ve kterých jsou pokyny potřebné k vyplnění přihlášek k maturitě.

Publikace ale škola obdržela až v úterý. Studenti si tak s vyplněním maturitních přihlášek, které mají být odevzdané nejpozději do 15. listopadu, budou muset pospíšit.

Autor: Lada Kurcová

11.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1 15

Firmy stále marně shánějí řidiče a skladníky

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Cítov

V Neratovicích radí zdarma

Neratovice - Zdejší radnice přichází se zajímavou nabídkou. Tou je sociálně právní poradna, kterou mohou místní využívat zcela bezplatně. Na ni se mohou obrátit v případě, že se ocitnou v nezáviděníhodné životní situaci a sami si nebudou vědět rady.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Studenti budou volit hlavu státu

Mělnicko – Dnes a zítra (12. a 13. prosince) se na 397 středních školách po celém Česku konají již po osmé Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat mezi kandidáty na prezidenta České republiky. Projekt organizuje JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

KRÁTCE: Betlémské světlo budou rozdávat skauti

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT