Vašík Veverka se narodil jako naprosto zdravé dítě, alespoň to tak zpočátku vypadalo. Když však po dvou měsících dostal svůj první záchvat, maminka Ilona okamžitě tušila, že je něco špatně. „Začal modrat v obličeji, přestával dýchat a celé tělíčko se mu třáslo," vzpomíná trojnásobná matka na jedny z nejhorších okamžiků svého života.

Bez léků se neobejde

Tehdy neváhala, zavolala záchranku a společně s Vašíkem odjela do motolské nemocnice. Lékaři tam pár týdnů staré miminko zachránili, nicméně zjistili, že Vašík trpí těžkou formou epilepsie.

„Bere léky, bez kterých se neobejde a které jeho zdravotní stav stabilizují," popisuje Ilona Veverková. Ani přes odbornou péči bohužel lékaři nedokázali zabránit tomu, aby záchvaty, které se zprvu často opakovaly, nezanechaly na malém Vašíkovi následky.

Osmiletý klučina se tak vedle epilepsie musí vyrovnávat také s tím, že jeho mentalita je na úrovni dvouletého dítěte a že coby hypotonik nedokáže chodit, protože nemá dostatečnou stabilitu těla.

Běhat za kamarády

Přitom právě chůze je to, po čem Vašík touží ze všeho nejvíc. „Vašík je moc šikovný, je to velký bojovník," popisuje charakter svého syna Ilona Veverková. „Jeho velkým snem je, aby se jednou mohl rozeběhnout za svými kamarády," dodává.

Vašíkovo přání není úplně nereálné. Maminka Ilona věří, že pokud Vašík absolvuje rehabilitační pobyt ve vyhlášeném lázeňském středisku Adeli ve slovenských Piešaťanech, mohl by se na nohy skutečně postavit. Pobyt na Slovensku je ale velmi drahý, dvoutýdenní rehabilitace tam stojí zhruba sto tisíc korun.

Výtěžek z turnaje

Sehnat tolik peněz není pro ženu, která se celé dny stará 
o postiženého syna, nic jednoduchého. Proto jí přispěchali na pomoc mělničtí gymnazisté, kteří už několik let pořádají charitativní volejbalový turnaj, jehož výtěžek pak předají rodině předem vybraného dítěte.

Letos se štěstí usmálo právě na Vašíka Veverku, jedna ze studentek je totiž velkou kamarádkou jeho sestry Lucie. Díky prodeji studentských výrobků, pečených čajů, džemů a sirupů z dílny Zdeňky Sekulové a také díky štědrým dárcům nakonec Ilona Veverková dostala bezmála osmdesát tisíc korun.

„Strašně nás tím překvapili, je to nádherná částka," pochvaluje si i po měsíci od skončení turnaje šťastná maminka. „Už jsme se nechali zapsat na čekací listinu do lázní, počítám s tím, že bychom tam jeli někdy na jaře," říká. Doufá přitom, že do té doby malého Vašíka přejdou záchvaty, které v poslední době často mívá. „Vašík chce moc a moc chodit. Možná budeme muset rehabilitaci opakovat, než zabere, tedy pokud vůbec bude mít nějaký efekt. Ale musíme to alespoň zkusit," má jasno Ilona Veverková, která chce svému synovi splnit jeho velké přání.