„Zkouška z českého jazyka mi nepřipadá až tak těžká. Půlka z toho se týká opravdu češtiny, ale druhá půlka jsou spíš otázky zaměřené na logiku,“ říká osmnáctiletý student čtvrtého ročníku mělnické střední zahradnické školy Petr Blažek.

Právě v těchto dnech si se spolužáky vyzkoušel státní maturitní zkoušky nanečisto.

Na generálku si k povinnému českému jazyku vybral ještě angličtinu, matika ho nelákala. „Nejdřív jsem měl smíšené pocity, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Písemná práce z angličtiny šla s použitím slovníku v pohodě, obtížnější byl potom didaktický test,“ uvedl čtvrťák.

Dlouho připravované státní maturity si v Mělníku vyzkoušeli i studenti dalších tří středních škol. Někteří kromě češtiny absolvovali dokonce oba volitelné předměty.

Na mělnické střední škole technické si své znalosti z češtiny, cizího jazyka a matematiky vyzkoušela rovnou třetina z šedesáti maturantů.

Podle ředitele školy Vojtěcha Stritzka změnila část studentů k novým maturitám po jejich složení postoj. „Když vědí do čeho půjdou, už takový strach nemají,“ řekl Stritzko a dodal, že na zkoušky museli ve škole uvolnit čtyři třídy. V jedné učebně totiž mohlo současně skládat zkoušku maximálně sedmnáct studentů. „Někteří studenti nižších ročníků proto pomáhali se stavbou školní přetlakové haly nebo dostali studijní volno,“ doplnil.

V Soukromé střední zdravotnické škole v Mělníku si generálku státních maturit zkusilo 30 budoucích zdravotníků. Všichni upřednostnili cizí jazyk před matikou.

Řediteli školy Vladimírovi Janovskému se zkoušky zdají příliš složité. „To, co zvládáme za půl dne, jsme dělali tři dny. Pro jeden maturitní ročník jsme blokovali čtyři učebny, naštěstí je ale dost studentů na praxi,“ připomněl Janovský a zdůraznil, že pokulhávala organizace ze strany Cermatu, který maturity zajišťuje. Teprve v průběhu zkoušek se učitelka cizích jazyků dozvídala, jak má testy opravovat.

Maturanti průmyslové školy stavební doufají, že státní maturity nebudou. Přesto na generálce nikdo ze dvou čtvrtých ročníků nechyběl. „Třetina studentů si vybrala matematiku a ostatní cizí jazyk. Říkali, že to nakonec tak složité nebylo,“ řekla ředitelka školy Nataša Kluiberová.

Dvě mělnické střední školy se do maturit nanečisto nezapojily, gymnázium a podnikatelska škola. „Před prázdninami jsem kvůli státním maturitám sezval radu školy, až na jednoho byli všichni proti,“ vysvětlil ředitel mělnického gymnázia Miroslav Klouček a řekl, že by studenti generálkou státních maturit ztratili téměr týden vyučování.

Podobného názoru je ředitel soukromé střední podnikatelské školy Zdeněk Koudelka: „Potřebujeme hlavně stihnout probrat veškerou látku. Na státní maturity si počkáme, až budou aktuální a stoprocentně jisté. Úroveň máme na takové výši, že z nich strach mít nemusíme,“ poznamenal Koudelka.