Pokud by v nadcházejících parlamentních volbách rozhodovali pouze gymnazisté z Mělnicka, ve sněmovně by měla převahu Česká pirátská strana. Hned za nimi by skončily TOP 09 a ANO 2011. Naopak vítěz posledních řádných voleb ČSSD by prošel pouze s odřenýma ušima.

Z mělnického regionu se do studentských voleb zapojila gymnázia v Neratovicích, Kralupech a Mělníku. Celkem mohlo svůj hlas odevzdat 807 studentů starších patnácti let, své volební právo ovšem využilo jen 384 z nich, tedy něco přes 47 procent.

Pedagogové si možnost uspořádat ve škole volby nanečisto pochvalují. Dagmar Dvořáková z mělnického Gymnázia Jana Palacha dokonce přiznala, že u nich mají studenti možnost vyjádřit svůj názor na politickou situaci ve státě poměrně často.

„Už nějakou dobu pořádáme také třídní volby. Pro studenty to svůj význam určitě má, alespoň budou vědět, co je u skutečných voleb čeká. A pro prvovoliče je to vlastně taková generální zkouška," připomněla. Jedním dechem však dodala, že mnozí studenti mají sklony k recesi. „To se odrazilo například na skutečnosti, že bezmála 20 odevzdaných hlasů bylo neplatných," poznamenala Dvořáková.

V Mělníku si cestu k urně našlo 113 studentů z bezmála tří set možných, většina přitom volila ještě nedávno vládní stranu TOP 09, která získala 23,16 % hlasů. Za ní skončili Piráti (18,95 %), ANO 2011 (12,63 %), ODS (10,53 %), Strana svobodných občanů a Úsvit přímé demokracie (obě 6,32 %) a Zelení (5,26 %).

Situaci kolem studentských voleb zhodnotila také Gabriela Turýnská z Dvořákova gymnázia v Kralupech: „Před volbami je o celou akci vždycky velký zájem, ale samotná účast pak nikdy stoprocentní není," prozradila pedagožka s tím, že volilo necelých 45 procent studentů z 328, kteří se objevili na voličských seznamech. Ti by ve sněmovně navíc nejraději viděli pouze Piráty (26,53 % hlasů), TOP 09 (19,73 %), ANO 2011 (12,93 %), ODS (10,53 %) a ČSSD (5,44 %).

V Kralupech se nyní chystají výsledky voleb se studenty dodatečně ještě vyhodnotit a probrat. „Ve třídách se o tom pobavíme, řekneme si, kdo vlastně vyhrál a proč asi dostal tolik hlasů, kolik dostal," poznamenala Turýnská. Zároveň upozornila, že v předvolebním období pedagogové studenty učí samostatnosti a do podrobnějších debat o jednotlivých politických stranách se s nimi nepouštějí. „Chceme, aby si informace například o volebních programech sháněli sami. Až budou dospělí, také si budou muset všechno zjistit," poznamenala.

Teprve druhou účast ve studentských volbách v historii školy si chválí také na neratovickém Gymnáziu Františka Palackého, kde měla akci na starosti Věra Vojtíšková. I díky ní a její aktivitě si svůj volební lístek vyzvedlo a následně také odevzdalo skoro 70 procent voličů z řad studentů, konkrétně jich volilo 124 ze 182. Největší přízni se přitom těšili Piráti, kteří dostali 40,34 % všech hlasů. Druhá skončila TOP 09 (24,37 %), třetí ANO 2011 (13,45 %) a čtvrtí Svobodní (6,72 %). Nikoho dalšího už by gymnazisté do sněmovny nepustili.

„Jsem moc ráda, že jsme do toho šli. Prvovoliči jsou nadšení, že konečně mohou volit, ačkoliv ještě ne naostro. A i ostatní studenty to navnadilo, aby se o politickou situaci trochu víc zajímali a nebyli lhostejní," těšilo pedagožku zapojení do celorepublikového projektu. „Navíc teď máme možnost jakési zpětné vazby, když víme, jak se studenti na současnou situaci dívají," dodala Vojtíšková s tím, že pokud studenti chtějí probrat nějakou aktuální politickou kauzu, pedagogové se tomu rozhodně nebrání a naopak jejich iniciativu a zájem o dění ve státě vítají.

Do studentských voleb v Česku se zapojilo 50 551 studentů starších patnácti let ze 434 středních škol. Pokud by ve volbách rozhodovali pouze oni, o vítězství by se dělila TOP 09 se 17,80 % hlasů a Česká pirátská strana se 17,73 % hlasů. Třetí by skončila strana ANO 2011 s 13,44 % hlasů. Do sněmovny by se dostala ještě ČSSD (8,01 %), Dělnická strana sociální spravedlnosti (7,15 %) a ODS (6,19 %).