„V devatenácti jsem šla z gymplu rovnou do školy. Rok jsem pracovala v družině a poté, co jsem vystudovala učitelství pro první stupeň, jsem začala učit," popsala začátek své kariéry ve školství.
Mezi děti ji to táhlo odjakživa, i po několika desítkách let do práce stále chodí s chutí a ráda. „Baví mě to, každé ráno se do školy těším. Příští rok bych měla jít do důchodu, pokud mi to ale zdraví dovolí, chtěla bych tu ještě chvíli zůstat," přiznala zasloužilá pedagožka, která byla maličko zaskočená, že zítra a pozítří bude mít volno. „Úplně jsem zapomněla, že jsou velikonoční prázdniny," připustila.
Když má porovnat děti před čtyřiceti lety a dnes, moc rozdílů nenajde. „Dnešní děti jsou trochu sebevědomější a v mnohém mají docela velký přehled. Jinak ale nemůžu říct, že by byly o tolik jiné než děti, které jsem učila na začátku své kariéry," poznamenala Jindra Stypová, která od svých žáků často dostává drobné dárečky.
„Stává se mi, že mi děti něco dají nebo třeba namalují obrázek a řeknou, že mě mají rády. Loni, když jsme se na konci třetí třídy rozcházeli, jsem od žáků dostala hodiny, do kterých mi vložili svoji fotografii," přiznala žena, která má letos na starosti dvaadvacet prvňáčků.
Za důležitou součást výuky považuje pozitivní motivaci. I proto dětem rozdává razítka se čtyřlístkem, které žáci dostávají za práci navíc. „Ti, kdo budou mít na konci roku nejvíc čtyřlístků, dostanou malou odměnu. Snažím se je tak podnítit k větší aktivitě a musím říct, že to funguje," řekla Jindra Stypová.
Naopak největší úskalí svého zaměstnání spatřuje v tom, že nedokáže nechat problémy ve škole a nepřemýšlet o nich. „Neumím zavřít dveře a vyhodit to z hlavy. Kolikrát doma slyším, že to nemám řešit, ale to prostě nejde. Všechny starosti svých žáků hodně prožívám," maličko si povzdychla. „Na druhou stranu ta důvěra, když za mnou děti přijdou a chtějí se mi svěřit, mě samozřejmě těší. Navíc rozhodně nemůžu říct, že si domů nosím jenom problémy, samozřejmě si tam přináším i tu radost, kterou s žáky každý den zažívám," dodala pedagožka, která v létě jezdí jako dozor na tábory. Děti by jí totiž jinak chyběly.