Mělnickému mykologovi Jaroslavu Malému se ale letos podařil naprosto unikátní kousek. Zvěčnil na fotoaparát houbu, která roste hlavně v subtropickém pásu. Teď se ale objevila i v Čechách.

„Konečně mám vyfotografovanou mřížovku červenou (Clathrus ruber), která je vzácná a většinou roste ve středomořských oblastech,“ svěřil se Jaroslav Malý. Jenže tento svůj úlovek nakonec vyfotil v Praze na jedné soukromé zahradě, kde majitelům vyrůstá bambus. Upozornil ho na to kamarád. „Dvakrát jsem kvůli ní byl ve Španělsku, ale vždy jsem měl smůlu a nakonec vyrostla tady v Čechách,“ dodává mělnický mykolog.

Na Mělnicku málo prší a houbaři si na každou houbu musí doslova vyčekat frontu. Podle Jaroslava Malého dlouhodobé sucho trvá už skoro deset let.

„Na Mělnicku v takových podmínkách nerostou obvyklé houby, které by lidé sbírali. Například hřibovité houby, lišky nebo holubinky nyní nerostou skoro vůbec,“ vysvětluje mykolog s tím, že v našem regionu rostou houby v posledních letech zejména na jaře a potom až zase v říjnu.

A to je jeden z hlavních důvodů proč se sám rozhodl tento nehostinný kraj pro houbaře opustit. Zvolil raději jižní Čechy. „Poslední dobou už jsem to na Mělnicku ani nezkoušel, abych šel na houby, známí se mi svěřují, že v lese prostě nic není,“ tvrdí Jaroslav Malý. Před pár týdny proto vyrazil na Táborsko, kde byla úroda poměrně slušná.

Přesto se ve Středočeském kraji houbaři do lesa vydat mohou, ale nejlépe na Příbramsku nebo Rakovnicku, kde přeci jen spadne více dešťových srážek. „Přitom před těmi deseti lety si pamatuji, že jsme chodili na Kokořínsko na houby celé léto a nosili jsme velké úlovky, ale od té doby se to prudce zhoršilo,“ říká mykolog.

I přes stěhování do lepšího prostředí pro houby do konce roku uskuteční Jaroslav Malý naplánované besedy a přednášky v mělnickém muzeu. Všechny jeho další plánované akce mohou zájemci najít na internetových stránkách www.naturatlas.cz, kde je zároveň umístěn atlas hub s fotografiemi i podrobnými a srozumitelnými popisy i pro laiky.

Názory z Facebooku
Petr Šístek – No, já myslím, že snad krom Beskyd a možná Šumava je to s houbama tragický všude.
Ilona Máchalová – Vzdávám to. Byla jsem letos na Kokoříně dvakrát na houbách a vážně vůbec nic.
Petr Vachek – V okolí Mělníka jsem to ani nezkoušel a rovnou jsem vyrazil houbařit na Šumavu. To byla panečku smaženice.
Rusty Muchrom - Včera Beskydy, výprava za hřibem kovářem, smrkoví jsou jen na focení. Hojně se vyskytuje i hřib hnědý, stále je kvalitně zamočeno.