Skoro dva metry dlouhého sumce velkého darovali mělnickým rybářům táborští porybní. Na Labi ale nebude raritou.

Podle rybáře Vladimíra Nývlta jsou sumci na Labi a Vltavě běžní. I na dalších místech, například v pískovně Baraba u Cítova je dokonce neobvyklý sumec albín. Toho tam rybáři vysadili před třemi lety.

Standa nebyl jedinou rybou, která v posledních dnech cestovala z jižních Čech do Mělníka. Členové mělnického Českého rybářského svazu vysadili do řek, tůní a pískoven ve svém revíru ještě čtyřicet metráků kaprů z táborské líhně.

Do zarybnění v letošním roce investují milion korun.

„Do každé z mlazických tůní jsme teď vysadili osm metráků kapra, zarybnili jsme i vehlovickou tůň, hořínskou strouhu, Hadík, Vrbno a Lužec nad Vltavou,“ řekl Nývlt, který je hospodářem mělnických rybářů.

Vysazování ryb bude pokračovat zase na podzim. Celkem letos vysadí mělničtí rybáři přes jedenáct tun kaprů o velikosti mezi pětatřiceti až pětačtyřiceti centimetry a s hmotnosti přes půl kila.

Kapři přibudou také do pískovny Baraba, kde už jsou tři metráky štiky a dvanáct tisíc drobných úhoříků monté. „Na Barabu, kde máme pstruhový potok, vysadíme také půl tuny pstruhů,“ připomněl rybář a dodal, že na udici během roku skončí nejméně polovina vysazených ryb.

Revír mělnických rybářů je svou rozlohou 520 hektarů největším ve středních Čechách. Místní rybářský svaz má téměř dva tisíce členů.

(Jiří Říha, Petra Špitálská)