Obchůdek se spoustou pěkného oblečení, který dostal název Šuplík, se právě včera slavnostně otevřel veřejnosti.

O založení vlastního sociálního podniku se podle koordinátorky projektu Šárky Jakušové v kralupské Farní charitě bavili už před čtyřmi lety. „Diskutovali jsme tehdy o tom, zda vybudovat kavárnu, šicí dílnu nebo například skupinu pro rodiny s dětmi. Až letos jsme se rozhodli, že otevřeme second hand," popsala při slavnostním otevření Šárka Jakušová a dodala, že při hledání vhodného názvu se charita obrátila na kralupské školáky.

„Děti v rámci ankety vymyslely mnoho pěkných názvů, z nichž jsme nakonec vybrali Šuplík od Terezky Doleželové ze zákolanské školy," připomněla koordinátorka Šuplíku, od níž si autorka vítězného názvu převzala šek na pět set korun.

Hlavním cílem Šuplíku, který je v kralupské Sokolské ulici otevřen každý všední den od 9 do 17 hodin, bylo najít uplatnění pro čtyři dlouhodobě nezaměstnané lidi. A právě second hand se podle ředitelky Farní charity v Kralupech nad Vltavou Barbory Kovářové ukázal jako ideální možnost. „Lidé nám nosí věci, které vyřazují, do našeho sociálního šatníku. Třídíme je a vybíráme oblečení vhodné k prodeji, samozřejmě s tím ale dárci musejí souhlasit," vysvětlila ředitelka charity, podle níž se v Šuplíku dají najít opravdu pěkné věci z takzvané druhé ruky.

Součástí obchůdku, který stojí v areálu kralupské charity, je také šicí dílna, kde šikovné dámy mohou návštěvníkům nabídnout například zkrácení kalhot, výměny zipů a další práce.

Mezi prvními návštěvníky Šuplíku byla včera i Bohuslava Převrátilová, která nový sociální podnik s nadšením přivítala. „Je to výborný nápad. Myslím, že to může pomoci především mladým maminkám i sociálně slabým, kteří nemají peněz nazbyt. Sama určitě nějaké věci přinesu a ráda pomohu druhým," slíbila návštěvnice.

Ze Šuplíku měl radost také Milan Greineder z Agentury pro sociální začleňování, která ve městě už druhý rok působí. „V jedné z našich pracovních skupin se věnujeme zaměstnávání a opakovaně jsme řešili právě vznik sociálního podniku. Jsem tak rád, že se jej v Kralupech podařilo realizovat. Je to jedna z možností, jak zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané lidi," uvedl Milan Greineder.

Včerejší slavnostní otevření zpestřila Svěrákova a Uhlířova miniopera Šípková Růženka v podání dětského sboru Lištičky a souboru Cantati bravi.