Krádež stále nechápe člen Spolku přátel Josefa Švejka Václav Gabriel. „Někdo ho ukradl, ale nevíme, co tím získal, když jde o výkal. Policie případ odložila, protože se ho*no ztratilo. Naštěstí má město leccos pojištěné, dokonce i to hovínko," řekl Gabriel a dodal, že financování nové části sochy šlo právě z pojistky. Částku ale neupřesnil.

V rámci odhalení nové části sochy, k níž dojde ještě před letními prázdninami, se lidé mohou těšit i na několik překvapení. Patří mezi ně například představení prvního dílu audio verze knihy Osudy dobrého vojáka Švejka, který vznikl v rámci projektu Čteme Švejka. Každou stránku přitom načetl jiný člověk.

„Načítali jsme to trochu chaoticky a dlouho se nám nedařilo záznam sestříhat, místy i upravit a zase slepit. Teď nám mluvčí města Aleš Levý zajistil zvukovou úpravu a slepil pět set namluvených stran," upřesnil věrný fanoušek Haškova románu Gabriel.

Další premiéra i překvapení


Chystá se ještě jedna premiéra: představení 58 jazykových verzí věty z románu Osudy dobrého vojáka Švejka : „Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup.“ Budou součástí třináctistránkové prezentace povídek, kde Jaroslav Hašek zmiňuje Kralupy nad Vltavou.

„Návštěvníci se mohou těšit i na další překvapení. Nejen psí výkal, ale i něco dalšího se vrací do Kralup - po 110 letech," slíbil Václav Gabriel, avšak žádné podrobnosti prozradit nechtěl.

Nově vyrobené hovínko z dílny sochaře Alberta Králíčka, který je autorem Švejkovy sochy, bude odhaleno 24. června ve 14 hodin a 7 minut. „Čas má zaujmout. A evidentně se to podařilo," odpověděl se smíchem předseda spolku Josefa Švejka na otázku o významu tak netradičního času.

K odhalení sochy Švejka v Kralupech nad Vltavou došlo v roce 2017. Lidový hrdina, jak mu jeho fanouškové přezdívají, sedí na lavičce před městským úřadem s výhledem na Palackého náměstí, kde bývala Vaňkova drogerie.

První Švejkova socha v Česku

Ke vzniku díla přispěla sbírka. Kralupští nadšenci vybrali po dvou a půl letech 575 tisíc korun. „V Čechách žádná Švejkova socha nebyla. Objížděli jsme s kamarády různá místa. Polsko, Slovensko, ale i Ukrajina měly přitom sochu Švejka dříve než Češi. A nám to přišlo škoda. Tak jsme vymysleli veřejnou sbírku. Kromě ní jsme vozili také šrot do sběru nebo nechali vyrobit pivní tácky, které jsme pak prodávali," připomněl Gabriel.

Socha Josefa Švejka se nachází na dohled od někdejší kralupské drogerie šikovatele Jana Vaňka, Haškova přítele, jehož postava se vyskytuje i ve světoznámém románu, kde jsou Kralupy nad Vltavou zmíněny dokonce sedmkrát. Seznámili se ve vojenském sběrném táboře u Vídně v roce 1915. Ve městě stále žije Vaňkova vnučka, která má dvě dospělé dcery a vnoučata.