Stejně jako v loňském roce proto do neratovického Společenského domu sezvala veřejnost a spolu s několika dalšími dobrými dušemi uspořádala pro návštěvníky odpoledne nabité akcí.

Po zkušenosti z minula navíc přizvala i bezmála tři desítky spolků a klubů nejen z Neratovic, aby tam příchozím předvedly, co dovedou a co nabízejí. Lidé se tak na vlastní oči mohli přesvědčit, jaký je rozdíl mezi judem, karate, taekwondem a kung fu, k čemu je dobrý box nebo krav maga, co musíte umět, aby se z vás stali jachtaři či tanečníci nebo jaké boty si máte pořídit, chcete-li vyrazit na pochod s Klubem českých turistů.

Na své si ale přišli i milovníci her, například šachu či pohybových videoher, nebo ti, kteří rádi skládají nejrůznější budovy, vozítka a zvířata z lega. Pro nejmenší pak byly připraveny tvořivé dílny, malování na obličej nebo třeba trampolíny.

Závěr odpoledne pak patřil koncertu Pavla Callty.

Vedoucí nízkoprahového centra Daniela Vrbová: Dobrovolníků je stále nedostatek

Sportem pro život 2015.

Nízkoprahové centrum, které sídlí v Kojetické ulici v budově polikliniky vedle rehabilitace, funguje už deset let. Po celou tu dobu v jeho čele stojí Daniela Vrbová, která je několikanásobnou maminkou a má také zkušenosti s prací pečovatelky.

S činností nízkoprahového centra se mohli zájemci seznámit na sobotní akci Sportem pro život, kde Daniela Vrbová malovala dětem na obličeje nejrůznější pohádkové postavičky a masky. A zároveň tam probíhal i nábor dobrovolníků, kterých podle ní není nikdy dost.

„V této chvíli máme asi sedm dobrovolníků, kteří k nám pravidelně docházejí. Všichni už jsou dospělí," popsala Daniela Vrbová s tím, že dobrovolníci se věnují tomu, co je zajímá a baví. Někteří vypomáhají s volnočasovými aktivitami, jiní zase doučují děti, které do nízkoprahového centra docházejí.

Program Pět P

A někteří se zapojují do programu Pět P. „Jde o podpůrný program pro děti, kterým hrozí sociální vyloučení. Bývají to děti z menšin nebo třeba s nějakým lehčím zdravotním handicapem," vysvětlila vedoucí centra a dodala, že dobrovolníci zapojení do programu se stávají pomocníky, podporovateli, přáteli, pečovateli i preventisty. „Je to poměrně náročné, tito dobrovolníci se ostatně shánějí nejhůř," připomněla Daniela Vrbová. „Rodiče sice většinou stojí hlavně o doučování, ale mám vypozorováno, že trávení volného času s někým dospělým má na děti často mnohem větší vliv a je velmi přínosné. Úplně přitom stačí jedno odpoledne, dvě tři hodiny týdně," vysvětlila.

Kromě programu Pět P, který je jednou z nosných aktivit nízkoprahového centra, se tam dopoledne scházejí také předškolní děti, které z jakéhokoli důvodu nedocházejí do školky nebo předškolní třídy. Kapacita takzvané předškolky je čtrnáct dětí a například v loňském školním roce byla vyčerpaná.

Projekt předškolka

„Letos máme přihlášeno sedm dětí," poznamenala vedoucí centra. „Našim cílem je nabídnout jim podobný program jako ve školce, tedy učení prostřednictvím her a zábavy. Myslím si, že díky tomu, že tu máme méně dětí než učitelky ve školkové třídě, máme i větší prostor věnovat se jim individuálně," řekla. Hlavním cílem tohoto projektu však je to, aby rodiče své děti přihlásili do školek nebo do předškolních tříd, které fungují při základních školách. „Máme dobrou zpětnou vazbu, že se nám to daří a děti tam skutečně přecházejí," uzavřela Daniela Vrbová.