Největším letošním úspěchem taneční skupiny Naděje bylo podle choreografky Veroniky Novákové druhé místo nejstarších tanečnic z hlavní věkové kategorie na českém mistrovství pořádaném Czech Dance Organization, kde závodí v nejvyšší soutěži, extralize. „Dosáhly tím nominace na světový pohár, který se letos koná v Praze," připomněla Veronika Nováková.

České dějiště světového poháru je z ekonomického hlediska výhodou, ani tak ale nebudou náklady nízké, protože se na soutěži platí všechno v eurech. Stejně jako v Polsku, kam by tanečnice z hlavní věkové kategorie rády jely na sklonku letošního roku na hlavní mistrovství.

Nejmenší děti soutěží v hobby kategorii pro tanečníky, kteří zatím sbírají zkušenosti. „Ti starší už z hobby kategorie, kam patřili loni, postoupili do druhé ligy. Neměli to snadné, podle mě bylo letošní čtvrté a páté místo obrovským úspěchem, přesto to těžko nesli, protože v předchozí kategorii byli zvyklí vyhrávat," poznamenala Veronika Nováková.

Taneční skupina Naděje byla založena před pětadvaceti lety. A se jménem Veroniky Novákové je spojena po celou dobu. „Naše úplně první choreografie se jmenovala Naděje, podle toho vznikl i název skupiny," říká choreografka taneční skupiny, která má skoro šedesát tanečnic a jediného tanečníka v pěti týmech. Ke skupině patří ještě průprava pro nejmenší, která je líhní budoucích členů Naděje.⋌

Za ta léta jste musela připravit spoustu choreografií, kde berete nápady?
Většinou přicházejí samy, ze světa kolem nás. Stačí zaslechnout pár tónů nebo zahlédnout hezkou látku, a už se to ve mně začíná rýsovat. Nápady si celý rok píšu do kalendáře a přes léto dávám choreografie dohromady.

Co choreografie zahrnuje?
Muziku, pohyb, na kterém se podílejí sestavami trenérky, scénu, kostýmy…

Stává se, že se tanečníkům choreografie nelíbí?
Nestává, děti se pro ně dokážou nadchnout. S nadsázkou se dá říci, že co se blýská, to se jim líbí. Nejstarší tanečnice už se na choreografiích podílejí nebo si je dokonce dělají samy.

Máte už v hlavě nápady na další sezonu?
Mám, ale neprozradím, aby nám je někdo nesebral.

Kostýmy si necháváte šít, nebo je kupujete hotové?
Většinu si necháváme šít, máme tři nesmírně šikovné švadleny. Nejde o to, že by jen šily, co jim zadáme, musejí toho hodně vymýšlet, nemají to snadné, když musí být kostým například na tělo a přitom se v něm musí dobře hýbat.

A jak je to s rekvizitami nebo kulisami?
Dělají je naši dva muži, které baví poprat se s úkoly. A dělají je pro nás zadarmo.

Kde má taneční skupina Naděje zázemí?
Na Seifertově náměstí v Lobečku, pár kroků od kulturního domu Vltava.

A jakému tanečnímu stylu se Naděje věnuje?
Jde především o show dance, kde se prolínají různé taneční styly a u kterého poroty na soutěžích hodnotí celou show, včetně kostýmů, rekvizit a kulis… Začínali jsme s modern dance, kterému se teď věnují nejstarší tanečnice. Nehodí se ale pro méně nadané tanečníky a my chceme, aby se mohl zapojit každý, kdo má chuť tančit.