Používání hovorových zařízení při řízení vozidla je přitom zakázané. Právě proto se na tento nešvar v posledních týdnech zaměřili dopravní policisté na Mělnicku.

Potvrdil to zástupce vedoucího mělnického dopravního inspektorátu Marek Novák. „Stoupá počet řidičů, kteří si vesele řídí s mobilem u ucha. Zejména u dámského pokolení se navíc rozšířilo také psaní SMS za jízdy, což považuji za ještě mnohem závažnější než telefonování samotné," prozradil Novák.

Nedávno proto vyrazili policisté v civilu do ulic a v Mělníku na předem vytipovaných místech s kamerou v ruce zaznamenávali, co řidiči za volantem nejčastěji dělají a jakých přestupků se vlastně dopouštějí.

Vedle porušování zákazu používání mobilních telefonů tak vyšlo také najevo, že mnoho řidičů neumí správně používat blinkry.

„Zejména na výjezdech z kruhových objezdů a na křižovatkách ve tvaru písmene ypsilon řidiči nepoužívají směrová světla," poznamenal Novák. „To má za následek zpomalení plynulosti silničního provozu a tvoření zbytečných kolon. A z toho samozřejmě vyplývají i dopravní nehody," přiznal s tím, že jedním z nejhorších úseků v Mělníku je v tomto směru křižovatka ulic Bezručova a Na Malém Spořilově.

Policisté se zaměřují také na používání zádržných systémů, ať už jde o bezpečnostní pásy pro dospělé nebo třeba dětské sedačky.

A pozor by si měla dávat i mládež, která v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách opouští pískovny a koupaliště. „Mladí řidiči tam přes den často konzumují alkohol a nad ránem, když sedají za volant, si myslí, že jsou střízliví. Jenomže nejsou, a pak přicházejí o řidičské průkazy," uzavřel Novák.

ANKETA

Považujete používání mobilu při řízení za nebezpečné?

Cigareta je nebezpečnější. Když člověku upadne mobil, nic se nestane, když oharek, je to horší. V zásadě proti telefonování nic nemám, ostatně sama jsem tento zákaz několikrát porušila. (Miluše Sedlecká, Nelahozeves)

Telefonování ani posílání SMS za volant nepatří. Člověk se pak totiž nesoustředí na jízdu, ale na docela jiné věci. Nicméně i já už jsem v minulosti oba zákazy porušila. Bohužel. (Pavla Plzáková, Mělník)

Asi ano, protože pokud telefonuji, a to i přes handsfree, tak si poté nepamatuji cestu. A psaní SMS zpráv je určitě nebezpečné, takže kdo má za volantem mobil v ruce, pokutovat! (Luboš Nalezínek, Mělník)

Nejsem sice řidič, ale jsem přesvědčený, že jakákoliv činnost, kdy je zaměstnaná jedna nebo obě ruce, je nebezpečná. Pokud chce někdo telefonovat, má si pořídit handsfree. (Lukáš Horáček, Liběchov)

Přijde mi to mnohem méně nebezpečné než kouření za volantem, to bych zakázala hned. Upadnutý oharek může podle mě způsobit mnohem větší paseku při jeho rychlém hledání a uhašení. (Barbora Ištvániková, Liběchov)