Pod vedením jejich třídní Zdeňky Sekulové je totiž čeká pětačtyřicetiminutovka plná pohybu a cvičení. Jinak to ani nejde, v tělocvičně je totiž zima, a pokud se člověk nezahřeje pohybem, rychle prochladne.

„Děti to těch pár minut vydrží. Horší to mám já, když tu jsem třeba šest hodin v kuse," popisuje profesorka tělocviku, která má na sobě mikinu s kožíškem. Není to stížnost, jenom popis skutečnosti.

Než se slečny rozcvičí, což je na začátku hodiny nezbytné, musejí natáhnout síť. Dnes je však nečeká volejbal, který je srdeční záležitostí jejich třídní, ale badminton, jenž si studentky oblíbily.

„Volejbal mají děvčata pořád ráda, ačkoli nedokážu říct, jak moc to souvisí se mnou," připouští pedagožka s úsměvem. „Teď u nich ale vede badminton. Máme dokonce kroužek, scházíme se třeba i třikrát týdně ve čtvrt na osm ráno," pochvaluje si Zdeňka Sekulová zanícení svých svěřenkyň.

Jakmile je síť na svém místě, čtyři slečny si berou do rukou rakety a košíček a jdou na věc. Ostatní se rozdělí do tří skupinek a věnují se jiné činnosti – někdo cvičí s činkami, jiný s medicimbalem, ostatní skáčou přes švihadlo. Hlavní je, aby byly všechny dívky stále v pohybu.

Je přitom znát, že se studentky při tělocviku baví, povídají si spolu a poměrně často také dostávají záchvaty smíchu. Veselo je zejména uprostřed haly, kde si slečny pinkají přes síť.

„Holky, srovnejte to, tohle jsou hrozné slapy!" snaží se je Zdeňka Sekulová trochu usměrnit. Marně, žlutý košíček i nadále stoupá vysoko ke stropu, aby začal vzápětí prudce klesat k zemi. Dvojice dívek se za ním rozeběhne a jedna druhou přitom málem trefí raketou. Zákonitě následuje další salva smíchu…

„Dnešní děti jsou trochu méně šikovné než jejich předchůdci," poznamenává pedagožka při pohledu na své svěřenkyně, které se po vzájemné srážce právě zvedají ze země. „Na druhou stranu tu skoro nemáme děti, které by cvičit vysloveně nechtěly. Nesnažím se z nich udělat profesionální sportovce, jenom chci, aby měly sport rády. Aby uměly udělat kotoul nebo třeba byly schopné utéct před požárem," uzavírá Zdeňka Sekulová, která už dlouhá léta nikomu nedala z tělocviku horší známku než jedničku.