Parkovací místa v Neratovicích
zabírají odstavená auta

„Tyto auta tady stojí už několik měsíců. Nejen že to tady vypadá jako na vrakovišti, ale hlavně zabírají parkovací místa,“ řekl Deníku starší muž, který bydlí v jednom z věžových domů.

Vraky, z nichž jedno z nich je v naprosto dezolátním stavu, se snaží radní z parkoviště už zhruba od poloviny září odstranit. V úřední vyhlášce tak majitele vozů vyzývají, aby si svá auta z parkovacího místa odvezli. „Úřední vyhláška je vyvěšena na několika místech, ale to nestačí. Lepíme je také přímo na auta, “ uvedla Petra Holečková, pracovnice neratovického odboru správy majetku, podle které tímto majitele vozu lépe informují o možných následcích.

Problém je ale v tom, že bez registrační značky není koho postihovat. Majitele v převážné většině nelze najít. „Od vyvěšení vyhlášky už dvě auta zmizela. Je nám jedno, kdo si je odvezl, pro nás je důležité, že jsou pryč,“ konstatovala Petra Holečková.

V případě, že i po avízované dvouměsíční lhůtě vraky nezmizí, postará se o ně odtahová služba. A majitelé odstavených aut? Ti jsou bez starosti. Za likvidaci svého stařičkého vozítka totiž nezaplatí ani korunu.

Odstavení vraků

Podle zákona o pozemních komunikacích
je zakázáno odstavovat silniční vozidlo,
které je trvale technicky nezpůsobilé k
provozu a nemá registrační značku.

Mělničtí strážníci zjišťují majitele aut ještě
před tím, než jsou z nich pouze vraky!

Odstavené vraky automobilů jsou častým problémem, kteří musejí řešit strážníci v Mělníku. Mají ale svůj jednoduchý systém, jak eliminovat auta, u kterých není možné najít majitele z důvodu absence registračních značek.

V současné době je v Mělníku kolem deseti aut, které nesplňují požadavky pro provoz na pozemních komunikacích a které majitelé odstavili na veřejných místech. Všechna mají strážníci zaevidovaná a pracují s nimi dál. I lidé, kteří spoléhají na to, že z auta prostě sundají značky a uniknou povinnostem, mají ale smůlu.

Strážníci v jednotlivých úsecích města, které mají na starosti, evidují automobily, které dlouhou dobu stojí na místě. „Jde o auta, která sice mají registrační značky, ale na první pohled s nimi není manipulováno,“ uvedl ředitel Městské policie Mělník Ladislav Hošmánek.

Když tak hlídka zpozoruje auto, které už například začíná obrůstat zelení, zaznamenají si jeho registrační značku. „Ve většině případů pak dochází k tomu, že z auta ze dne na den značky zmizí,“ podotkl Hošmánek. To ale nemusí strážníky tolik trápit, protože díky dříve zapsané registrační značce mohou majitele bez problémů informovat. „Často jsou velmi překvapeni, že jsme na ně přišli,“ řekl šéf strážníků. V Mělníku dokázali strážníci za poslední měsíc vymanit z ulic města sedm vraků.

V případě, že se auto někde objeví už bez registračních značek, postupují strážníci jako kdekoli jinde. Majitele se snaží nejprve dohledat podle výrobního čísla karoserie či motoru. V případě, kde není možné majitele dohledat, si věc přebere městský úřad.

Kralupští řidiči se mohou
vraků výhodně zbavit

Majitelé vraků, které stojí na kralupských parkovacích plochách nebo podél silnic, se mohou letitých aut výhodně zbavit. Jsou–li vozy úplné, tedy nescházejí–li na nich žádné díly, nezaplatí dokonce za jejich likvidaci ani korunu!

Město v rámci akce Podzimní sběr autovraků, kterou pořádá v týdnu od 20. do 24. října, zaplatí odtahy do místní sběrny. Tam bude následovat ekologická likvidace. „U úplných vozů bez nákladů, u vraků neúplných vychází částka z ceníku sběrny, záleží přitom na stavu auta,“ vysvětlila Helena Traxlová z odboru životního prostředí kralupské radnice.

Řidiči, kteří se chtějí pohodlně zbavit vraků, se mohou obrátit na číslo 315 739 944. U dohodnutých vraků musí ještě město ověřit, zda odpovídají čísla v technických průkazech a na karosériích, aby nešlo o vozy odcizené.

Cílem podzimní akce je uvolnit parkovací stání, zabíraná zbytečně vraky. „Nepojízdená auta také překážejí v ulicích města úklidové technice,“ doplnila Traxlová.

Pokud auto v zoufalém technickém stavu stojí na místě, kde může dojít k ohrožení nebo poškození životního prostředí, narušuje estetický vzhled obce, přírody nebo krajiny, může na to jeho majitel doplatit. Podle zákona o odpadech riskuje sankci až do výše dvacet tisíc korun.

Autoři: Deník/Gabriela Benešová, Viktor Janovský, Petra Špitálská