„Haló? Dobrý den, jsem Lada Hájková z cestovní kanceláře Virtual a chci vám s radostí oznámit, že jste právě vyhrála poukaz na zájezd. Získáváte slevu až devadesát procent z původní částky!“ překřikovali se včera v redakci reportéři, kteří volali náhodně vybraným lidem.

Nemínili nikoho okrást ani nejapně napálit. Chtěli jen zjistit, kolik důvěřivých lidí by na Mělnicku mohlo být kvůli přílišné neopatrnosti okradeno.
Test dopadl báječně. Alespoň pro všechny vynalézavé zlodějíčky. Z deseti námi oslovených lidí jich sedm bez váhání prozradilo adresu svého bydliště, datum narození, měsíční příjem celé rodiny i dobu, kdy u nich doma nebude ani noha. Co víc by si mohl každý tipař přát?

Důchodce z Kralup na Vltavou měl z výhry takovou radost, že chtěl redaktorovi na výherní kupon dokonce nadiktovat své rodné číslo a číslo občanského průkazu. Ostatně většina oslovených reagovala na otázky redaktorů velmi vstřícně. „Přijeďte kdykoli, ale ve všedních dnech až po páté. Dřív se s manželem z práce nedostaneme a syn má tréninky,“ odpověděla na otázku, kdy bychom jí mohli předat výherní poukázku, velmi milá paní z Mělníka.

Všichni nám ale na lep nesedli. Další z oslovených lidí odmítal odpovídat na otázky a snažil se z nás vyrazit telefonní číslo na ředitele cestovní kanceláře i adresu jejího sídla.

Zbývající dva lidé s námi nechtěli mluvit vůbec. „Neotravujte, takových nabídek přišlo mámě už několik a nikdy nic nedostala,“ rázně reagoval mladík z Neratovic.
Z konce každého hovoru, kdy museli prozradit své pravé jméno i záměr, měli redaktoři Deníku obavy. Předem počítali s velkým neporozuměním ze strany oslovených lidí, připravili se i na ostré nadávky, většinou však byli příjemně překvapeni.

Samozřejmě, že slyšeli i lehce roztrpčené hlasy, nečekaně ale došlo i slova díků. „Když vy máte tak příjemnej hlas, že vám bych uvěřil snad všechno. Vůbec by mě nenapadlo, že by v tom mohla být nějaká zákeřnost. Tak vám děkuju, příště si určitě dám větší pozor,“ ukončil hovor muž, kterého jsme zastihli v práci v nejmenované mělnické firmě.