Hlavní tah z Mělníka na Mladou Boleslav je už dva týdny v Byšicích přerušen. Šoféři osobních aut musejí uzavírku objíždět přes okolní vesničky.

Kolik kilometrů si řidiči, kteří jezdí z Mělníka na Mladoboleslavsko za prací, najedou navíc? Musejí si přivstat, aby si ráno stihli odpíchnout? A v jakém stavu je silnice ve vesnicích, přes které objížďka vede?

Na tyto otázky jsme ve čtvrtekhledali odpovědi. Před polednem jsme se vypravili vozem do Mělnického Vtelna po vyznačené objížďce.

Je třicet minut před polednem. Vyjíždíme od redakce v Nemocniční ulici směrem na Byšice. Projíždíme byšickou náves, kudy nás vedou oranžové šipky. Stavíme na semaforu, který zvýšený provoz přes vesnici koriguje.

Opouštíme Byšice a míříme na Košátky po úzké silničce, na které se sotva vyhnou dva osobáky. Zato malebná, lesnatá krajina kolem nás uklidňuje.

Na konci Košátek nás přibrzďuje třicítka a zúžená silnice svedená přes chatrný mostek do jednoho pruhu. A to si občas stejnou cestou zkrátí trasu také řidič kamionu, který ve vesničce nemá co dělat. Jeden takový potkáváme hned ve Střížovicích.

U krajnice jde maminka se dvěma dětmi a jen kroutí hlavou. Zastavujeme. „Ty nákláďáky, to je fakt strašný. A večer je to taky něco. Když začala objížďka přes nás, tak jich jezdilo plno, teď už se to naštěstí zmírnilo, ale i tak nás to štvě. Provoz se zvedl minimálně o sto procent,“stěžuje si žena na půlce cesty z nedaleké Kropáčovy Vrutice. Tou vzápětí také projíždíme.

Po "kočičích hlavách" se blížíme k Mělnickému Vtelnu. Právě tam se dostáváme zpět na mladoboleslavskou hlavní silnici. V tu chvíli se do zákazu hrne další kamion převážející ocelové profily.

Tachometr nám od začátku objížďky ukazuje čtrnáct kilometrů. Ty jsme předpisovou jízdou ujeli za dvacet minut.

Stejná cesta by nám po jedničce trvala o minimálně polovinu kratší čas a ujeli bychom o pět kilometrů méně, než po klikaté úzké silničce.

Takže šoféři, jestli chcete dojet do Mělníka včas, vypravte se o čtvrt hodiny dřív. Vydržet musíte až do půlky července, než silničáři s opravami silnice skončí.