Skupina tělesně a mentálně postižených studentů Jedličkova ústavu, kteří se muzikou baví ve svém volném čase, má na kontě vydaná už tři cédéčka (Hopšidyridy, Párty na kolečkách a The Tap Tap v Opeře). Nabízejí rytmické písničky a zajímavou podívanou.

Známí jsou hlavně díky písni Řiditel autobusu, kterou pro The Tap Tap napsal a složil Xindl X a těší se velkému zájmu na internetu. Posluchači ji mohou slyšet i v rádiích.

Podle Jiřího Holzmanna byl inspirací pro uspořádání Koncertu proti strachu útok na světové obchodní centrum, který byl spáchán před deseti lety.

Jak byste popsal kapelu The Tap Tap?
Kapela vznikla v roce 1998 jako volnočasová aktivita Jedličkova ústavu. Ale rozsah a nápad se ukázal jako mnohem větší a potřeboval rozkvět, který na sebe nenechal dlouho čekat. Při Jedličkově ústavu vznikl ještě projekt Studio, který byl projektem Evropské hudební školy, a peníze na něj byly poskytnuty z evropských strukturálních fondů. Díky němu mohou docházet za studenty lektoři, kteří vyučují lidi s handicapem. Podporují v nich, co koho zajímá. Vyučují od hudby až po účetnictví a snaží se v nich najít jejich talent.

Kapela The Tap Tap se tedy dala dohromady v Jedličkově ústavu?
Ano, přesně tak.

A proč zrovna název The Tap Tap?
Název vznikl díky budově domova mládeže, který je v Jedličkově ústavu, s názvem TAPky. Dříve to bývala budova technicko administrativního pracoviště a jelikož celá kapela hraje na rytmické nástroje, je tento název velmi úderný.

Kolik vás v současné době je?
Nedokážu říci přesné číslo. Jde i o to, kdo z nás má v danou chvíli čas a jak se sejdeme. Tvrdé jádro bych odhadoval na šestnáct lidí s handicapem a čtyři profesionály.

S kým kapela spolupracuje?
Asi nevyjmenuji všechny, ale spolupracujeme s mnoha známými osobnostmi. Nejznámější jsou asi David Koller, Ondřej Hejma, Vojtěch Dyk, Daniel Bárta, Jiří Ornest, Helena Vondráčková nebo Xindl X.

Ondřej Ládek alias Xindl X vám napsal píseň Řiditel autobusu, která má velkou sledovanost na internetu.
Myslím si, že je fajn, že tato píseň je hodně sledovaná. Natočili jsme k ní i skvělý klip. Spolupráce s Xindlem X je velmi úzká a je radost s ním na podobných projektech pracovat.

Máte všechny písničky v českém jazyce nebo některé i v angličtině?
Převážnou část textů máme v češtině, ale spolupracovali jsme i s Matějem Ruppertem z kapely Monkey Bussines, se kterým děláme jejich píseň My Friends. Teď jsme ještě hráli píseň od Iggyho Popa, která se publiku moc líbila. Video, které vzniklo na festivalu United Islands, kde jsme ji hráli, měl zhlédnout i sám Iggy na Sázava Festu, ale zatím nevíme výsledek, zda se mu to líbilo a nebo jestli to vůbec viděl.

Na jaké nástroje hrajete?
Hrajeme na rytmické nástroje. Hlavně na dřívka, tamburíny a tak dále. Na to hraje spousta lidí. Dále máme bonga. Profesionálové, kteří s námi vystupují, hrají na saxofon, flétnu, piano a další podobné nástroje.

Připravujete Koncert proti strachu, který se bude konat v Praze. Co vás vedlo ke srovnání terorismu a lidí s handicapem?
My děláme spoustu kontroverzních akcí a tohle je jedna z nich. Když jsme viděli, že bude desáté výročí útoku na světové obchodní centrum, tak se o tom nemluvilo tolik, kolik by mělo. Zaujalo nás to právě proto, že se o to lidé moc nezajímají, vlastně se toho bojí… A spojitost byla celkem jasná. Dříve v naší společnosti panoval strach a hrůza z lidí s handicapem, podobně jako panuje dnes strach z teroristických útoků. Myslíme si, že tímto můžeme prolomit bariéry k handicapovaným z obou stran. Jak ze strany lidí, tak i z naší.

Kde koncert přesně bude?
Bude na Střeleckém ostrově v Praze. Jako kapela jsme tam už hráli na festivalu United Islands, ale byl tam maličko problém, že ostrov není bezbariérový. Takže jsme se rozhodli, že pro lidi s handicapem bude k dispozici převozní loď, na které se budou moci všichni dopravit bezpečně na ostrov, aby si společně s námi celý koncert užili.

Kolik koncertů má kapela za rok?
Nikdy jsem to nepočítal, takže to nemohu říci přesně, hlavně záleží na sezoně. V letošním roce, hlavně v době festivalů, jsme hráli přibližně dvakrát nebo třikrát do týdne. Pak začnou spíš firemní večírky, které jsou tak jednou do týdne.

V loňském roce jste hráli i ve Státní opeře.
Na podzim loňského roku jsme měli benefiční koncert ve Státní opeře, to je pravda. Letošního pátého prosince bychom si to chtěli zopakovat. Lístky budou přístupné pro širokou veřejnost, tak kdo bude chtít, může nás přijít podpořit. Na každého diváka se budeme určitě těšit. Povedlo se nám i domluvit přímý přenos z tohoto koncert do televize. Bude to velká akce se symfonickým orchestrem.

Koncertujete i v zahraničí?
Na podzim se s tím roztrhne pytel, protože jedeme do Varšavy a v listopadu budeme hrát v Madridu. V loňském a předloňském roce jsme byli v Lucembursku, kde jsme hráli na dnech Evropy, zastupovali jsme Českou republiku i v Bruselu. Hrajeme převážně v českých centrech, která v těchto zemích jsou. Jen v Madridu budeme hrát na Dnech Prahy, které se tam konají.

Jaký úspěch má vaše vystoupení u zahraničních diváků?
V podstatě stejný jako u českých. Oni sice zahraniční diváci nerozumí textům, ale cítí tu energii. Takže je to pro ně v podstatě stejné jako pro toho, kdo rozumí.

Plánujete ještě nějakou podobnou akci jako je Koncert proti strachu?
Připravujeme ještě Koncert proti konci světa. Datum připadlo právě na 21. prosince roku 2012, kdy má být údajný konec světa, podle mayského kalendáře. Chtěli bychom společnými silami konci zabránit. Bude to velká akce na O2 aréně. Předcházet ji bude i několik koncertů po klubech.


Koncert proti strachu nabízí zajímavý program pro všechny věkové kategorie. Kromě hudby a hosta kapely The Tap Tap Xindla X, mohou diváci také zhlédnout a vyzkoušet adrenalinové aktivity sportovců s handicapem. Vstup na tuto akci je zdarma.