Podle Jany Vodičkové z odboru dopravních a správních agend mělnické radnice byly pondělní a středeční úřední dny na začátku letošního léta rozšířeny o čtvrteční dopoledne. Právě v té době tam zatím bývá nejméně lidí.

„Mezi lidmi, kteří si musí v letošním roce vyměnit občanský průkaz, jsou většinou starší ročníky," připomněla Jana Vodičková, která spolu s další úřednicí několikrát v měsíci jezdí za seniory, kteří mají pohybové potíže, domů, do léčeben dlouhodobě nemocných nebo domovů důchodců. „Vyplníme s nimi žádosti a po třech týdnech je opět navštívíme s novými občanskými průkazy," doplnila Jana Vodičková.

Bez objednání

Objednat se na přesný čas občané z mělnického správního obvodu nemohou, mají ale možnost sledovat na webu města podle data podání žádosti, zda si novou občanku už mohou vyzvednout.

Mluvčí kralupské radnice Lenka Moravcová připomněla, že už před časem došlo k rozšíření úředních hodin, lidé tak mohou své žádosti na městský úřad přinést každé pondělí a středu až do osmnácti hodin.

„Od října letošního roku navíc spustíme objednávkový systém, prozatím ve zkušebním provozu," doplnila kralupská mluvčí s tím, že díky nově zřízenému výdajovému místu se snížila čekací doba.

Výpomoc od pasů

Kromě toho úřednicím na úseku občanských průkazů v případě nutnosti pomáhají kolegyně, které obvykle vyřizují žádosti o vydání pasu. „Pokud nemají žádné občany k vyřízení, vyzvou pomocí vyvolávacího systému ty, kteří potřebují občanský průkaz," potvrdila Lenka Moravcová.

Také v Neratovicích se podle vedoucího odboru správních činností a dopravy Ludvíka Gottfrieda zvýšil počet žadatelů o nové občanky. Žádná speciální opatření však na úřadě z tohoto důvodu nechystají.

„V rámci našeho úřadu zatím není potřeba rozšiřovat úřední hodiny nebo dokonce dny," uvedl vedoucí s tím, že žadatelé mohou o vydání požádat i elektronickou cestou. „Je to však složitá procedura, je jednoznačně rychlejší a snadnější navštívit úřad osobně," doplnil.

Pokuta až deset tisíc

Lidem, kteří si svůj propadlý občanský průkaz nestihnou zajistit včas, hrozí ve správním řízení pokuta až do výše deset tisíc korun. Musejí předem počítat s třicetidenní lhůtou, kterou úřady na vydání nového dokladu mají.