Předem už bylo jasné, že kvůli obrácené poloze dítěte s děloze čeká Miroslavu Helclovou císařský řez. „Byl stanoven na čtvrtek, Anetka ale spěchala na svět už ve středu," vrací se maminka o pár dní zpátky. „Byl jsem za manželkou na návštěvě v nemocnici, když se setmělo, vracel jsem se domů s tím, ře nás druhý den čeká porod. Ale jen co jsem dojel do Vrbna, volali mi, že rodíme už za dvacet minut, Naštěstí bydlíme blízko a stihl jsem to," říká tatínek Josef Helcl.

Skoro až do porodu nebylo jasné, jak se miminko, na které Helclovi čekali rok, bude jmenovat. „Celou dobu jsme se nemohli shodnout, Anetka byla mezi jmény pro děvčátka, která se nám hodně líbila. Ale kdyby to byl chlapeček, snad by ani žádné jméno nedostal," smějí se šťastní rodiče.

Věřili, že čekají děvčátko, ve hře bylo ale stále překvapení, že na svět přijde syn. „Na ultrazvuku se miminko ukázalo jen jedinkrát tak, aby nám lékaři mohli říci jeho pohlaví. Bylo to ale stejně trochu nejisté," vysvětluje Miroslava Helclová, která pochází z Kosmonos u Mladé Boleslavi. S manželem, který je ze Želíz, si před třemi lety postavili baráček ve Vrbně u Mělníka. Na pozemku, kde už stál starý dům.

„Nechali jsme ho tam, čeká na Anetku," říká s nadsázkou tatínek, ale hned dodává, že časem dojde na rekonstrukci.

Anetku, která je prý hodně podobná tatínkovi, si včera Helclovi vezli domů. Těšil se na ni i jejich pejsek Filípek, čtyřkilový shitzu. „Necháme mu ji očichat, aby se s ní seznámil a přijal ji do smečky," plánovali Helclovi. Na děti je prý zvyklý, Helclovi mají malou neteř, kterou Filípek zná: „Ví, jak se má k dětem chovat, že si musí nechat líbit třeba i tahání za ucho."

Tatínek Josef se včera domů ještě na pár hodin vracel, aby bleskovým úklidem domácnost dokonale připravil na příjezd manželky a dcery.
S dalším miminkem zatím Helclovi nepočítají. „Ale kdyby přišlo, zase chci rodit v Mělníku," říká Miroslava. I její manžel Josef tým na porodním sále chválí: „Dělali všechno s takovým nasazením a profesionalitou, že jsem ani na chvilku neměl strach, že by něco bylo špatně. Rád bych jim za nás tři poděkoval."

Vizitka
Helclovým je oběma jednatřicet let. Miroslava pochází z Kosmonost, Josef ze Želíz, společně jsou doma ve Vrbně, kde si před třemi lety postavili domeček. Anetka, které je dneska šest dní, je jejich první dítě. Doma mají ještě pejska, malého shitzu Filípka. Josef pracuje jako technik na Stanici technické kontroly, Miroslava působila před rodičovskou dovolenou na technologii v soukromé firmě.