Na bikeparku statečně – na silnici bezpečně! To je název a heslo projektu občanského sdružení Tišické klubko, jehož členky jdou jasně za svým cílem. Na volné ploše v tišické ulici Na Pastvičkách budují bikepark pro malé i větší cyklisty. Jeho součástí ale podle Radky Staňkové z Klubka bude také klidová zóna s terasou, ohništěm a herními prvky.

Bikepark budou navíc krášlit sochy z kmenů topolů, které tam původně rostly, ale kvůli špatnému stavu musely padnout. A právě do Tišic přijeli o posledním březnovém víkendu klecanští řezbáři, kteří z kusu kmene tvořili doslova umělecká díla.

„Protože chceme, aby bikepark byl přírodní, rozhodli jsme se, že pokácené stromy nějak využijeme. A když jsem na internetu hledala, co bychom z nich mohli udělat, náhodou jsem narazila na řezbáře z Klecan, kteří se zabývají právě vyřezáváním soch z kmenů,“ řekla předsedkyně sdružení a dodala, že se na klecanské sdružení Humbuk obrátila a jeho členové ochotně se svými pilami dorazili.

Všechny výtvory klecanským mistrů, kteří mají řezbování jako koníček, budou tišický bikepark nejen krášlit, ale na některé si jeho návštěvníci budou moci třeba i sednout.

Mistři z Klecan se řezbování podle jednoho ze zakladatelů sdružení Honzy Holuba věnují už čtyři roky.

„Tenkrát nás napadlo, že bychom mohli zkusit něco vytvořit ze kmenů, které ležely už dva roky u nás v Klecanech u vody. A tak to vlastně všechno začalo,“ řekl jeden z nadšenců, kteří o posledním květnovém víkendu uspořádají už čtvrtý Klecanský masakr motorovou pilou a dali vzniknout Petrovickému řezbování v jižních Čechách.

Vedle vyřezávání výtvorů z kmenů, z nichž se zrodil například velbloud nebo obří ulita, se v budoucím bikeparku pohybovaly také členky Klubka a jejich ratolesti s hráběmi, odnášely klestí a nakládaly dříví do kontejneru. Pomoci jim přišli i další brigádníci z vesnice.

„Návštěvníci si také mohli po oba víkendové dny prohlédnout vystavenou studii bikeparku a vyplnit dotazník, v němž se mohli vyjádřit, jaké prvky by bylo vhodné instalovat,“ řekla Radka Staňková a připomněla, že pro náctileté do parku nainstalují lavičky, které si mohou sami vybrat.

Tišické klubko budování bikeparku financuje z výtěžku svých akcí, které pořádá zhruba čtyřikrát za rok. Na nákladnější věci ale musí nějakou dobu šetřit. „Malý kolotoč stojí třeba třicet tisíc korun, ale velký už devadesát. Možná se nám ale podaří získal nějakou dotaci, z kraje už máme přislíbené peníze na výsadbu stromů, keřů a další zeleně,“ informovala předsedkyně sdružení.