Prvňáčkové z Tišic, Chrástu a Kozel budou od příštího školního roku chodit do úplně nové třídy. Nejmenších školáčků bude totiž podstatně více než v předchozích letech, a tak musela tišická radnice přistoupit k rozšíření učeben o montovanou třídu.

Při zápisu do prvních tříd, který Základní škola Tišice chystá na 22. a 23. ledna příštího roku, by se podle její ředitelky Jiřiny Slámové mohlo přihlásit až k padesáti žáčkům. „V tomto školním roce máme šestadvacet prvňáčků, k zápisu by jich ovšem mělo přijít až kolem pětačtyřiceti," uvedla ředitelka školy, kterou v prvním až pátém ročníku navštěvuje sto deset dětí, a to převážně z Tišic a jejich dalších dvou částí.

Zásadní roli v počtu dětí, které v září nastoupí už do dvou prvních tříd, podle starosty obce Pavla Končela hrají odklady školní docházky. „Sešli jsme se proto s rodiči budoucích prvňáčků, abychom zjistili, kolik z nich uvažuje o odkladu. V minulých letech si pobyt ve školce prodloužilo až dvanáct dětí, ale letos to bude minimum," řekl tišický starosta a dodal, že právě montovaná přístavba školy bude nejrychlejším a nejlevnějším řešením, jak všechny děti umístit.

Na jaře, jakmile to klimatické podmínky dovolí, by tak za školní budovou měly najít místo speciální moduly, z nichž montéři složí třídu pro čtyřiadvacet děti včetně sociálního zařízení, šaten a kabinetu pro učitelku. Umístěny budou na betonových patkách.
„Vybudování třídy by mohlo protáhnout jen povolení a zapojení inženýrských sítí, jinak samotná montáž bude rychlá. Vše musíme zvládnout tak, abychom třídu mohli v září otevřít," připomněl Pavel Končel.

Obec za montovanou třídu zaplatí zhruba 1,8 milionu korun. Výhodou podle tišického starosty je široké využití montovaných modulů. V případě, že během let počty žáků klesnou, mohou sloužit například jako družina nebo třídu využije školka. A navíc je možné v případě potřeby celou stavbu přesunout na jiné místo v obci. „Objednali jsme si zpracování demografické studie, z níž bychom měli vyčíst, jak na tom s počty dětí ve škole v nejbližších letech budeme," doplnil starosta.