Pak se seznámili s Bohumilem Dufkem, bývalým trenérem české badmintonové reprezentace, který propaguje badminton nejen jako vrcholový, ale i rekreační sport. Podle Tomáše Hurtíka se díky Dufkově podnikatelské odvaze stala bývalá tenisová hala místní badmintonovou scénou.

„Pokud jde o sport, zdály se mi Kralupy nad Vltavou docela konzervativní, po roce a půl se však k mému překvapení potvrdila slova Bohumila Dufka, že badminton je sport, který dokáže lidi přitáhnout a rádi se vracejí," říká Tomáš Hurtík, který patří k provozovatelům badmintonové haly.

Později nadchl badminton i blízký Mělník. Na sobotním badmintonovém turnaji v kralupské hale se tak sešly děti z obou měst i Prahy. Podobné turnaje se přitom opakují každý měsíc.

Do haly chodí hrát badminton nejen děti, ale i dospělí nebo senioři. „Největší radost máme, když vidíme, že se u nás u badmintonu sejdou tři generace, je tu třeba malá holčička s tatínkem a babičkou," vysvětluje Hurtík.

Neotravuje zkušeného hráče soupeř začátečník?
Určitě ho to neobtěžuje, není to jako u tenisu, kde by si se začátečníkem vůbec nezahrál. Badminton je sport, který má rychlou vzestupnou křivku, po dvou hodinách tréninku si zahraje každý. Dnes u nás bude na tréninku vicemistr České republiky v družstvech Renda Neděla, když se proti němu vystřídají tři běžní hráči, dokonce se i zapotí… Samozřejmě je i u badmintonu soutěživost, nejde ale o řevnivost, ani u vrcholových soutěží, je to sport, který nezkazily prachy.

Co potřebuje začátečník?
Sálovou obuv a sportovní oblečení. Raketu si u nás může půjčit.

Jak drahé jsou rakety?
Raketa se samozřejmě dá koupit někde v marketu za tři stovky, ale když se tomu někdo chce skutečně věnovat, měl by mít lepší raketu, dobrá stojí tak osm set, ale samozřejmě může být i dražší. Pak potřebuje ještě míčky, vrcholově se hraje s péřovými, začátečníkům ale doporučujeme plastikové, jeden pořídíte asi za padesát korun.

V jakém věku mohou děti s badmintonem začínat?
Na tréninky, které máme každé pondělí a středu, chodí děti už od šesti let. U těch nejmenších to ještě není úplně o badmintonu, nejdříve se učí držet raketu a běhat bez ní po kurtu. Chceme, aby je badminton bavil, nemáme ambice vychovávat vrcholové sportovce. Ale i tak už se ví, že děti z Kralup nad Vltavou i Mělníka badminton umějí hrát.

A jak jsou na tom dospělí?
Je výhodou, že jim nemusíme vysvětlovat, co je badminton, jako to bylo třeba dříve u squashe. Každý tenhle sport zná. Někdy ale přicházejí dospělí s mírnými obavami, že prý hrávali badminton naposledy před lety jako děti přes vrata, stačí ale, aby se seznámili s pravidly, sítí, lajnami, a baví je to. Nejde ale jen o zábavu, v soutěžním podání patří badminton mezi nejrychlejší a nejnáročnější raketové sporty.

Hrají se v kralupské badmintonové hale i jiné sporty?
Hraje se tu i tenis, v sobotních večerech sem chodí rodiče s dětmi na fotbálek.